Nahcıvan ile Iğdır arasında ekonomik köprü kuruluyor

Azerbaycan ve Nahçıvan'da faaliyet gösteren iki holding yöneticileri iş seyahati için Iğdır'a geldi.

  • 1774
Nahcıvan ile Iğdır arasında ekonomik köprü kuruluyor

Nahcivan ile Iğdır arasındaki ekonomik ilişkiler genişliyor. Himal Holding yöneticilerinden Iğdır Ticaret Odası'na ziyaret gerçekleştirildi.

Azerbaycan ve Nahçıvan'da kurulu olan Himal Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hacı Elesgerov, Azerbaycan'daki Okuklu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Okuklu, Iğdır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Kamil Arslan'la görüştü.

Iğdır Ticaret ve Sanayi Odası'nda gerçekleşen iş toplantısında, Himal Holding Başkanı Hacı Elesgerov, "Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti'nde son aylarda büyük gelişmeler yaşanıyor. Nahçıvan’a Türkiye’deki özellikle Iğdır’da ki iş insanlarını yatırım yapmaya davet ediyorum. Nahçıvan’da 4 hektarlık alan, fabrikalar, üretim merkezleri kurmak için tahsis edildi. Tekstil firmaları buraya yatırım yapabilirler. 5 yıl boyunca sıfır vergi ödenecek. Elde edilen ürünler belli şirketlere iç piyasaya satılacak." dedi.

Okuklu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Okuklu da, "Yıllardır Azerbaycan'da iş yapıyorum. Nahçıvan'da yapılacak olan her yatırım devlet güvencesindedir. Bu bir fırsattır, değerlendirmemiz lazım. Iğdır’da ki iş adamlarını Nahçıvan’a yatırım yapmaya davet ediyoruz. Sınır ticaretinin gelişmesi lazım. Bugün sayın vekilimiz Cantürk Alagöz ile de görüşerek kendisini Nahçıvan’a davet edeceğiz. İki devlet, bir millet olmanın gereği neyse yapmalıyız." şeklinde konuştu.

Ziyaretten memnuniyet duyduğunu ifade eden Iğdır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Kamil Arslan da, "Bizler iki devlet bir milletiz. Nahçıvan’ın kalkınması için ne gerekirse yapmaya hazırız. Yatırım için cazip imkanlar var. Iğdır OSB'de her türlü fabrikada üretim vardır. Tekstil fabriklarının sayısı da her geçen gün artıyor. Teklifinizi iş insanlarımıza anlatacağız. İnşallah güzel gelişmeler olur. Vergilerde düzenleme olursa Azerbaycan’a daha çok yatırımcı yatırım yapar. İş insanı gelir." dedi.

Ticaret Odasındaki toplantıya Himal Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hacı Elesgerov, Azerbaycan'daki Okuklu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Okuklu, Iğdır Ticaret ve Sanayi odası Başkanı Kamil Arslan, Yönetim Kurulu Üyesi AK Parti İl Başkan Yardımcısı Uğur Artantaş, Genel Sekreter Gökçen Turan, İş insanı Kasım Birge, Muhammet Kalkan, Gökhan Akaras, Iğdır Azerbaycan Evi Derneği Başkanı Serdar Ünsal, Başkan Yardımcısı gazeteci Özkan Aydın, Iğdır Azerbaycan Kültür Evi Başkanı Ziya Zakir Acar Katıldı.

Toplantıda, ulaşım, lojistik, tekstil, gıda laboratuvarları, maden suyu satışı ve diğer alanlarda iş birliği beklentileri vurgulandı.

Ziyaretçiler, iş birliği fırsatlarından, üstlenilen projelerden ve ticaret döngüsünü artırmak için yapılan çalışmalardan duydukları memnuniyeti dile getirdiler.

Bir sonraki iş toplantısının Nahcıvan'da yapılması kararlaştırıldı.