Neştersiz Kalp Ameliyatı

Bursa'da açık kalp ameliyatı mümkün olmayan 3 hastaya neşter vurulmadan kalp kapağı takıldı.

  • 710
Neştersiz Kalp Ameliyatı
TAKİP ET Google News ile Takip Et


Neştersiz kalp ameliyatı

Bursa’da açık kalp ameliyatı mümkün olmayan 3 hastaya neşter vurulmadan kalp kapağı takıldı.

Kardiyoloji alanında yaşanan hızlı gelişmeler, kalp ameliyatlarında neştersiz yöntemlerin sayısını artırdı. Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde açık kalp ameliyatı yapılması mümkün olmayan 3 hastaya neşter vurulmadan kalp kapağı takıldı. Marmara Bölgesi’nde bir ilk olan Transkatater Aortik Kapak İmplantasyonu (TAVİ) yöntemiyle yapılan ameliyatla 3 hasta ameliyat edildi.

Ameliyatın nasıl yapıldığını animasyon filmiyle anlatan kardiyoloji uzmanı Doçent Doktor Hasan Arı, ameliyatın yaşlı kalp kapağı hastaları ve ameliyat riskinden dolayı kaderlerine razı olup tedavi şansı bulamayan vatandaşlara uygulandığını söyledi. TAVİ işlemiyle kalp hastalarının bıçak altına yatmadan tedavi edilebildiğine dikkat çeken Arı, “Bu ameliyat, hastalara lokal anestezi uygulanarak hastanın kasığından girilerek gerçekleştiriliyor. Hastaların aort kapağı, kateter yöntemi ile yapay bir kapakla değiştiriliyor. Göğüs kafesi açılmadan yaklaşık 2 saat içinde tamamlanan bu işlemden sonra hastalar yalnızca 24 saat yoğun bakım ünitesinde gözlem altında tutuluyor ve 4-6 gün normal serviste izlendikten sonra taburcu edilebiliyor. Yapılan bu işlemin yaklaşık bir ay sonrasında ise hastaların hayat kalitesinin belirgin bir şekilde düzeldiği gözlemleniyor” dedi.1 HAFTADA AYAĞA KALKTI

Daha önce yaşadığı kalp rahatsızlığından dolayı hastaneye gelen ve neşret vurulmadan kalp ameliyatı yapılan 73 yaşındaki Ahmet Yazlı, sağlığına kavuşmanın mutluluğunu yaşadı. Daha önce ağrıları olduğu için yürümekte zorluk çektiğini söyleyen Yazlı, ameliyattan sonra sağlığına kavuştuğunu söyleyerek doktorlara teşekkür etti.

Ameliyat olan diğer hastalar 79 yaşındaki Hatice Batur ve 83 yaşındaki Nebiye Göleç de neştersiz ameliyat olarak sağlıklarına kavuştu. Bu gibi ameliyatlarda hastanın çok fazla ağrı çekmediğini belirten Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yöneticisi Doçent Doktor M. Tuğrul Öncü, hastaların ameliyattan sonra sürekli kontrol altında olduğunu ifade ederek, "Bundan bir süre öncesine kadar açık kalp ameliyatı olamayacak yüksek riskli hastalar kaderlerine razı olup tedavi şansı bulamıyordu fakat bu yeni yöntem, hastalarımıza aort kapak yerleştirilmesini düşük işlem riski ve işlem sonrası kısa sürede taburcu olabilme imkanı ile sunuyor. Hastanemizde başarı ile yapılmakta olan bu işlem ciddi ek hastalıklarından dolayı ameliyat şansı olmayan birçok kalp hastasına umut ışığı oldu" dedi.