Ocak'ta 7,8 milyon lira kredi kullandık

Kastamonu'da kredi kullanımı son iki yıla oranla arttı.

  • 1991
Ocak'ta 7,8 milyon lira kredi kullandık

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Risk Merkezi Nakdi Kredilerin İl Bazında Dağılımı cetveline göre, Kastamonu’da içinde bulunduğumuz 2022 yılının ocak ayında toplam da 7 milyon 853 bin TL kredi kullanıldı.

Kastamonulular daha çok kamu bankalarını tercih etti. Özel bankalardan çekilen kredi tutarı 3 milyon 33 bin TL, kamu bankalarından çekilen kredi tutarı ise 4 milyon 819 bin TL olarak hesaplandı.

SON İKİ YILA GÖRE ARTTI

Kastamonu’da 2022 yılının ocak ayında kullanılan 7 milyon 853 bin 133 TL olan kredi tutarı, 2021 yılının ocak ayında 6 milyon 564 bin 390 TL, 2020 yılının ocak ayında ise 4 milyon 799 bin 422 TL olmuştu. 2022 yılındaki kredi tutarı, son iki yıldaki rakamların üstüne çıkmış durumda.

KOMŞU İLLERİMİZDE DURUM

Kastamonu, kendisine komşu diğer 5 İl ile birlikte ele alındığında en fazla kredi kullanan ikinci il konumunda. Komşu illerimiz arasında en fazla kredi kullanan il 16 milyon 621 bin TL ile Çorum oldu. Çorum’u 7,8 milyon TL ise Kastamonu izlerken, üçüncü il ise 7 milyon TL ile Karabük oldu. Karabük’ü sırasıyla 4 milyon 167 bin TL ile Çankırı, 4 milyon 145 bin TL ile Sinop ve 3 milyon 516 bin TL ile de Bartın izliyor.

KREDİ ÇEKECEKLER DİKKAT! MAHKEMEDEN ‘SİGORTA’ KARARI

Kredi kullanımlarında yapılan ‘hayat sigortası’ ile ilgili dikkat çeken bir mahkeme kararı çıktı. Mahkeme, açılan bir davada tüketiciyi haklı buldu ve sigorta primi olarak alınan 3 bin 783 liranın iadesini istedi.

Kararda, “Sadece zorunlu masraflar tüketiciden istenebilir. Söz konusu masrafların da ispat edilmesi şart. Aksi halde, tüketici aleyhine haksız şart oluşur” denildi.

Çok sayıda tüketici ile banka arasındaki tartışma konularından birini de kredi kullanımı ile birlikte yaptırılan Hayat Sigortası oluşturuyor.

Tüketiciler, kredi kullanımı için söz konusu sigortanın zorunlu tutulmasını ve başka bir Sigorta şirketinden poliçe düzenletmesine olanak verilmemesini eleştirirken, bankalar ise “Amaç, kredinin teminat altına alınması. Tüketicinin de yararına bir durum bu” savunması yapıyor.

Var olan tartışmaya yeni boyut kazandıracak bir karar ise, görülen bir davada çıktı.

CNN Türk canlı yayınında açıklamalarda bulunan Av. Zafer İşeri şu ifadeleri kullandı: “Normal şartlarda sözleşme serbestisi kavramı vardır. Taraflar istedikleri şartlardaki sözleşmeleri imzalarlar. Taraflar eşitse burada aynı durum söz konusu olabilir. Bir tarafta kocaman ekonomik büyüklüğe sahip bir banka. Diğer tarafta ekonomik açıdan zafiyet halinde bir tüketici söz konusu. Taraflar eşit değil ama o sözleşmeyi imzalamasa parayı alamayacak. Tüketicinin müzakere edemeyeceği ve zorda kaldığı için mecburen kabul etmek zorunda bulunduğu hususlar geçersiz kabul ediliyor. Bankalar alacaklarını teminat altına almak için kredi verdikleri kişi ölürse sigortadan parayı almak için bunu zorunlu tutuyor. Daha da ileriye giderek bu ürün satışını bizden sigorta yapabilirsiniz diye sözleşmeye ekliyor. Tüketiciler bu açıdan bakıldığında önlerine gelen sözleşmenin tüm maddelerini dikkatle okumalılar. Kendileri açısından uygun olmayan noktalara itiraz etmeliler. Banka buna karşı sana kredi vermem derse mecburen imzalamak zorunda oldukları sözleşme ile ilgili yasal yollarla yargıya başvurabileceklerdir.

TÜKETİCİNİN HAKLARI NELERDİR, NEREYE BAŞVURABİLİR?

Böyle bir durumla karşı karşıya kalmış ve haksız şarttan dolayı ekonomik kayba uğramış olanlar tüketici mahkemelerine ve tüketici hakem heyetlerine müracaat edebilirler. Tüketici hakem heyetleri erişimi daha kolay, masrafsız bir yöntem olarak öne çıkıyor. Kararı beğenmeyen taraf tüketici mahkemesine iptal davası açabiliyor. Hem tüketici hakem heyetleri hem tüketici mahkemeleri bankanın hayat sigortasının zorunlu kılmasını haksız şart olarak nitelendirerek tüketici lehine karar veriyor.”

Erkan YILMAZ/Nasrullah Gazetesi

  NAKDİ KREDİ KASTAMONU    
  YIL KAMU ÖZEL TOPLAM
1 2020 Ocak 2,844,707 1,954,736 4,799,442
2 2021 Ocak 4,050,575 2,513,815 6,564,390
3 2022 Ocak 4,819,851 3,033,828 7,853,133