Öğreten geziler devam ediyor

Şehit Burak Kapucuoğlu Ortaokulu'nda öğreten geziler devam ediyor.

  • 3191
Öğreten geziler devam ediyor

Şehit Burak Kapucuoğlu Ortaokulu öğrencileri, gezerek kentin tarihi ve kültürünü öğrenmeye devam ediyor.

Geçtiğimiz hafta kentin tarihi ve kültürel mekanlarını gezerek, öğrencilere farklı bir ders işleme deneyimi yaşatan okul, bu hafta da 7. sınıf öğrencilerine yönelik gezi düzenledi.

Yakupağa Külliyesi'ni ardından Atabeygazi Camisi'ni ziyaret eden öğrenciler, külliye gezisinde meşhur çekme helvanın tadına bakarak üretim aşamalarını yerinde görme fırsatı buldu.

Öğreten geziler devam ediyor

Okul Müdürü Uğur Kirenci, öğrencilere yönelik, eğitim amaçlı tarihi ve kültürel mekanlara gezilerinin devam ettiğini söyledi.

Yüksek bir noktadan şehri izleme fırsatı bulduklarını belirten Kirenci, "Burada öğrencilere, şehrin kuruluşunu anlattık. Yakupağa Cami önünde toplanılarak daha önce külliyenin tarihini araştıran öğrencilerimiz tarafından sunum yapıldı. Cami imamımız Mustafa Bacak külliyenin bölümlerini, tarihçesini ve işlevini öğrencilerimize anlattı. Öğrencilerimize yemek ikramında bulunuldu. Öğrencilerimiz yemeklerini eşsiz Kastamonu manzarası eşliğinde yediler. Serbest zamanlarında öğrencilerimize Fen Bilgisi öğretmenimiz Neşe Çankır ve Türkçe öğretmenimiz Özlem Eskici tarafından Külliyenin mimari yapısı ve sosyolojik önemi hakkında bilgi verildi." dedi.

Öğreten geziler devam ediyor

İşin uzmanları tarafından öğrencilere aydınlatıcı bilgiler verildiğini dile getiren Kirenci, şunları kaydetti:

"Son olarak Vakıflar Bölge Müdürümüz Erdal Pınar tarafından tarihimizde Vakıf Geleneği ve Kastamonu'daki Vakıflar hakkında bilgi verildi. Daha sonra öğrencilerimizle Mehter Marşı eşliğinde fetih camisi olan Atabeygazi Camisi'ne geçildi. Camide bizleri İl Müftü Yardımcımız Abdullah Köseoğlu, Şube Müdürümüz Hali Öztürk, Cami imamımız, İl Milli Eğitim Şube Müdürümüz Halil İbrahim Kara karşıladı. İl Müftü Yardımcımız Abdullah Köseoğlu caminin tarihçesi hakkında bilgi verdi. Cami imamımız Şahin Telli Atabeygazi Camisi'nin tarihi mimarisi, neden fetih camisi olduğu ve hutbeye neden kılıçla çıktığı hakkında öğrencilerimize bilgi verdi. Müftü Yardımcımız, Şube Müdürümüz ve İl Milli Eğitim Şube Müdürümüz öğrencilerimiz tarafından yöneltilen soruları cevapladı."

Öğreten geziler devam ediyor

Öğrencilerin geziden çok mutlu ayrıldığını ifade eden Kirenci, "Öğrencilerimiz geziden çok mutlu ayrıldılar ve bugünü hiç unutmayacaklarını dile getirdiler. Katkılarından dolayı İl Milli Eğitim Müdürümüz Hasan Gümüş'e, İl Müftümüz Bekir Derin'e, Kastamonu Belediye Başkanımız Galip Vidinlioğlu'na öğrencilerimiz adına teşekkür ederiz." ifadelerini kullandı.

Öğreten geziler devam ediyor

Öğreten geziler devam ediyor