Öldürülen kızlarının kemiklerini 21 yıl boyunca...

İzmir'de 21 yıl önce dayısı tarafından boğularak öldürülen genç kadının ailesi tarafından evde kolide saklanan kemiklerini polis buldu.

  • 1503
Öldürülen kızlarının kemiklerini 21 yıl boyunca...
TAKİP ET Google News ile Takip Et

İzmir'de, 21 yıl önce dayısı tarafından boğularak öldürülen Aynur T.'nin aile tarafından öldürüldüğü saklandı. Genç kadının cesedi; babası, annesi ve dayısı tarafından Bayraklı'daki evlerinin önüne gömüldü. Ceset 2 yıl sonra ailenin ev taşınması nedeniyle gömüldüğü yerden kemikleri çıkarılıp bir koliye konarak, Çiğli'deki evlerinin kilerinde saklandı. Burada 7 yıl saklandıktan sonra aile Menemen'e taşınınca, kemik dolu koliyi de yanlarında taşıdılar. 5 ay önce kayıp ihbarı üzerine araştırma yapan İzmir polisi cinayeti çözerken genç kadının dayısı, babası ve annesi cinayeti itiraf etti. Annenin, evinde sakladıkları kızının kemiklerini severek dua edip, gözyaşı döktüğü öğrenildi. Baba F.T., ‘'Dayısı öldürdü. Allah onun belasını versin, Allah onun cezasını versin. Ben 76 yaşındayım ilk defa karakol görüyorum'' demesi dikkat çekti.

Van'ın Muradiye ilçesinde yaşayan PTT memuru F.T. (75), 1992 yılında ailesi ile birlikte İzmir'e yerleşirken burada bakkal açtı. F.T.'nin kızı Aynur T. (23), Şanlıurfa Üniversitesi'nde 2 yıllık bölümü kazanıp okumaya gitti. Burada okulu bitiren ve tekrar İzmir'e dönen Aynur T., erkek arkadaşı ile evlenip Konya'ya taşındı. Evliliğinden bir oğlu olan Aynur T., evliliğinin kötü gitmesi üzerine eşinden boşanıp, oğlunu da yanına alıp, 1995 yılında İzmir'deki babasının evine döndü. Buraya geldikten sonra iş arayan Aynur T., gece geç geldiği için babası F.T. ile sık sık tartışma yaşıyordu. Ailenin yanına Van'dan çalışmak için Aynur T.'nin dayısı İ.H.A. geldi. İ.H.A. bulduğu işte çalışırken T. ailesi ile kalmaya başladı.

Dayısı boğarak öldürmüş
1995 Ekim ayında, Aynur T. iddiaya göre sık sık eve geç gelmesi nedeniyle baba F.T. ile Bayraklı ilçesindeki bakkallarının önünde tartışmaya başladı. Bakkalda oturan dayı İ.H.A., baba-kız tartışmasına görünce araya girdi. Baba F.T.’yi sakinleştiren İ.H.A., yeğeni Aynur T.’yi yanına alıp, ormanlık alanda içki içmeye gitti. Birlikte sohbet eden dayı-yeğen gecenin ilerleyen vaktinde ormanlık alanda uyuya kaldı. Sabah uyanan İ.H.A., yanındaki yeğenini ölmüş vaziyette buldu. Cesedi alıp eve götüren İ.H.A., eniştesi F.T. ve ablası M.T.’ye (66) durumu anlattı. İ.H.A., alkolün de etkisi ile yeğeni Aynur T.’yi boğarak öldürmüş olabileceğini, gidip polise teslim olması gerektiğini söyledi. Ancak, iddiaya göre baba F.T. buna karşı çıkarak, cesedi gömüp, kimseye söylemeyeceklerinin planını yaptı. Genç kızın cesedi, Bayraklı'daki evlerinin önündeki bahçeye gömüldü.

Kemikleri koli ile taşımışlar
2 yıl burada kalan ceset, ailenin Çiğli ilçesine taşınması üzerine, gömülü yerden kemikleri çıkarılarak bir koliye kondu ve Çiğli Egekent'te ki yeni evlerindeki kilerde koli içerisinde saklandı. Aile bu evde 7 yıl oturduktan sonra Menemen ilçesinde yeni bir eve taşındı. Vicdansız aile taşınırken koli içerisindeki kızlarının kemiklerini de yeni evlerine getirip, kilerde saklamaya devam etti. Tüyler ürperten olayda aile yeni evlerinde kızlarının çürümeye yüz tutmuş kemiklerini 14 yıl boyunca sakladı. Aile, kızlarının oğlu Taylan Y.’yi kendileri büyütüp annem nerede diye sorduğunda ise ‘Annen sen küçükken hastalık nedeni ile öldü, mezarı da memleketimiz Van’da diye’ cevap verdiği öğrenildi.

Polis kayıp ihbarı ile 21 yıllık cinayeti çözdü
Ailenin cinayeti saklama olayı kusursuz bir şekilde işlerken yakınlarından biri İzmir Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü’ne, yaklaşık 5 ay önce kayıp başvurusunda bulundu. Cinayet Büro Amirliği tarafından oluşturulan 4 özel ekip, kayıp Aynur T. ile ilgili çalışma başlattı. Ailenin akrabaları ve çevresi ile görüşüldü. Ailenin Mersin, Van ve Kocaeli’de tanıdıkları ile bire bir görüşme yapan Cinayet Büro Amirliği ekipleri, Aynur T.'nin cinayete kurban gittiğini tespit etti. Aynur T.’nin Menemen’de yaşayan evine giden Asayiş Şube Müdürlüğü Cinayet Büro Amirliği ekipleri, evde tek başına olan anne M.T.’nin de ifadesini alırken anne cinayet ile ilgili hiçbir şey söylemedi. Evde arama yapan polisler, kilerde çamaşır ipi ile sıkı sıkı bağlanmış koliyi açınca korkunç manzara ile karşılaştı. Koliden çürümüş insan kemikleri çıktığında anne M.T. ağlamaya başlayıp olayları anlattı. Daha sonra baba F.T. gözaltına alınırken sorgulamasında cinayeti itiraf etti. Ardından Mersin’de bulunan ve yeğenini boğarak öldüren dayı İ.H.A., İzmir polisi tarafından yakalanarak İzmir’e getirildi. Dayı İ.H.A. sorgusunda cinayeti itiraf etti.

Anne evde saklanan kemikleri başında dua edip gözyaşı dökmüş
Anne M.T.’nin evde yıllardır koli içerisinde sakladıkları kızı Aynur T.’nin kemiklerinin başında, hemen hemen her gün dua edip gözyaşı döktüğü öğrenildi. Cinayet büro Amirliği ekipleri, T. ailesinin kızlarını Bayraklı’da gömdükleri evin bahçesinde yaptıkları kazı çalışmasında Aynur T.’ye ait olduğu tahmin edilen 2 insan kemiği ve Aynur T.’ye ait tarak bulduğu öğrenildi. Koli içerisinde ve bahçede kazı sonrası bulunan kemikler incelenmek üzere İzmir Adli Tıp Kurumu'na teslim edildi.

Baba suçu dayıya attı
Emniyetteki sorgulamalarını ardından Aynur T.’nin cinayet zanlıları dayısı İ.H.A., babası F.T. ve annesi M.T. bugün öğle saatlerinde adliyeye sevk edildi. Emniyetten çıkışları sırasında dayı İ.H.A. basın mensuplarının sorularını yanıtsız bırakırken anne M.T. yüzünü gizlemeye çalıştı. Baba F.T., ‘'Dayısı öldürdü. Allah onun belasını versin, Allah onun cezasını versin. Ben 76 yaşındayım ilk defa karakol görüyorum'' demesi dikkat çekti.