"Hayatı boyunca aydınlanmadan ve bilimden yana tutum sergiledi"

Eğitim Sen Kastamonu Şube Başkanı Fikret Tufanyazıcı, "Mustafa Kemal Atatürk'ü ölümünün 81. yılında saygıyla anıyoruz" dedi.

  • 513
&quotHayatı boyunca aydınlanmadan ve bilimden yana tutum sergiledi"
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Tufanyazıcı; "Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün ölümünün üzerinden 81 yıl geçti. Atatürk’ün 10 Kasım 1938’de hayata gözlerini yumduğu günden bu yana dünya üzerinde yaşanan çatışma ve savaşlar tüm hızıyla sürmektedir.

Atatürk’ün ölümünden bu yana dünyanın dört bir yanında yaşanan başta kadınlar ve çocuklar olmak üzere, geniş kitlelerin yaşam hakkını tehdit eden savaşlar, çatışmalar ve katliamlar, Atatürk’ün yıllar önce söylediği ‘Yurtta barış, dünyada barış’ sözünün anlamının ne kadar doğru ve güncel olduğunu göstermektedir.

İktidar desteğiyle eğitimde ve bilimde ırkçı-gerici kuşatma ve uygulamaların arttırdığı, başta yaşam hakkı olmak üzere, çocuk ve kadın haklarının yoğun saldırı altında olduğu, okullarımız başta olmak üzere toplumsal yaşamın bütün alanlarında baskıcı ve otoriter uygulamaların hayata geçirilmeye çalışıldığı günümüz koşullarında, hayatı boyunca aydınlanmadan ve bilimden yana tutumuyla bilinen Mustafa Kemal Atatürk’ü ölümünün 81. yılında saygıyla anıyoruz."