'Sadece avukatlık yaptığı için öldürüldü'

Kastamonu Barosu Başkanı Av. Özgür Demir, dün İstanbul Bakırköy'de öldürülen Av. Servet Bakırtaş'ın sadece avukatlık yaptığı için öldürüldüğünü söyledi.

  • 2595
'Sadece avukatlık yaptığı için öldürüldü'

İstanbul Bakırköy'de Av. Servet Bakırtaş; Cezaevinden yeni çıkan ve kendisine karşı açılan tazminat davasının geri çekilmesini isteyen zanlı tarafından dün öldürüldü.

Kastamonu Barosu Başkanlığı tarafından bugün Kastamonu Adliyesi önünde Av. Servet Bakırtaş'ın öldürülmesine ilişkin basın açıklamasında bulunuldu.

Baro Başkanı Av. Özgür Demir, "Biliyoruz ki, başımız sağ olmayacak." dedi.

Başkan Demir, basın açıklamasına şöyle devam etti:

"Dün İstanbul Bakırköy’de bir meslektaşımızı alçakça sıkılan kurşunlara kurban verdik. Av. Servet Bakırtaş sadece ve yalnız avukatlık yaptığı için öldürüldü. Avukatı müvekkili ile özdeşleştiren sapkın zihniyet, silahtan aldığı güçle, ölüm kustu.

Edindiğimiz bilgiye göre, yaralama suçu nedeniyle mahkum olup cezaevinden yeni çıkan ve kendisine karşı açılan tazminat davasının geri çekilmesini isteyen, ancak bu talebi reddedilince tehditlere başlayan katil zanlısının önce meslektaşımızı sonra da dava açan müvekkili öldürdüğü anlaşılmaktadır.

Bu ve benzeri gerekçelerle gerçekleşen avukat ölümleri ya da saldırılar, mesleğimizi yaparken hangi tehditleri taşıdığımızdan ötede, bu tehditleri yaratan toplumsal bakışı da anlatmaktadır. Avukatın rolünü ve yaptığı işi kavramaktan uzak bir zihin yapısının, giderek onu taraf konumuna sürüklemesi, kelimenin tam anlamıyla bir ilkelliktir. Bir mesleğin 'ölümü göze alarak' sürdürülmesi, sürdürenler için ne denli onur vesilesi olsa da, o toplumun bir kesimi için utançtır.

Artık bildiriler yazmak, yaslar tutmaktan bıktık. Sanıkların ağırlaştırılmış müebbet hapislere mahkumiyetleri acımızı hafifletmiyor artık. Her bir avukat ölümünün bir 'toplumsal ders' olmasını bekleyip, bu zavallı yaratıklara bir şeyler anlatmasını beklerken çoğalan ölümler, bizden bir parça daha koparmaya devam ediyor. Oysa biz adaletin tecellisi için yapıyoruz bu mesleği. Savunma olmazsa, 'olmaz yargılama' diyoruz. Öylesine kutsiyet yüklüyoruz ki mesleğimize, şimdi bir özel müdafii olmazsa, bu katil zanlısını da 'bir avukat' savunacak.

Biliyoruz ki, başımız sağ olmayacak bizim. Dilenen sabırların sırasız avukat ölümlerine yararı olmayacak. Avukat Servet Bakırtaş ile birlikte verdiğimiz can, taşan sabrımızın durdurduğu son yürek olmayacak. Duruncaya kadar hukuk adına, durduruluncaya kadar adalet adına atan Servet Bakırtaş’ın yüreği şimdi bizde atacak. Kamusal hizmet veren bir mesleğin mensupları olarak Av. Servet Bakırtaş’ı düşünce dünyamızda şehit olarak yaşatacağız.

Sözün bittiği yerdeyiz. Yine de önce ailesine sonra da bütün meslektaşlarımıza, başsağlığı diliyoruz. Meslektaşımıza Allahtan rahmet diliyoruz.

Türkiye Barolar Birliği’mizce iletilen avukata yönelik şiddet olaylarının araştırılması amacıyla Meclis araştırma komisyonu kurularak elde edilecek veriler doğrultusunda şiddet olaylarının önlenmesi için gerekli tedbirlerin alınması talebini 5 Nisan Avukatlar Günü’nde Meclis çatısı altında reddeden irade, bugün meslektaşımızın yaşamını kaybetmesinde sorumluluk sahibidir."

Kastamonu Adliyesi önünde yapılan basın açıklamasına, baro yönetim kurulu üyeleri ve baroya bağlı avukatlar katıldı.