'Sıkıntıların temelinde Atatürk'ü anlamamak geliyor'

CHP Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı 'Ülkece yaşadığımız tüm sıkıntıların temelinde Mustafa Kemal Atatürk'ü anlamamak, onun fikirlerinden uzaklaşmak yatmaktadır' dedi.

  • 1234
'Sıkıntıların temelinde Atatürk'ü anlamamak geliyor'
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Milletvekili Baltacı; "Cumhuriyete ve bağımsızlığa giden uzun yolun ilk adımı olan 19 Mayıs 1919’un 102’nci yılındayız. Kutlu olsun.

19 Mayıs 1919, varını yoğunu kaybetmiş yoksul ve bitap düşmüş bir halkın ‘ya istiklal ya ölüm’ parolasıyla emperyalizme, saraya ve sultana karşı yeniden ayağa kalktığı gündür.

Bundan 102 yıl önce bir tarafta tahtını koruma derdine düşmüş bir padişah, anlamını yitirmiş, milletine sırt çevirmiş bir hükümet, dört bir yanı işgal edilmiş ve bir avuç kalmış olan vatan toprağı, diğer tarafta ise her tür manda anlayışını elinin tersiyle itmiş, akıllarında sadece tam bağımsızlık olan yurtseverler ve esir yaşamaktansa onurluca ölmeyi göze alan bir halk vardı.

Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarının sadece emperyalizme karşı değil; saraya, sultana ve işbirlikçilerine karşı da kurtuluş mücadelesinin fitilini ateşledikleri 19 Mayıs 1919, emperyalizme bir meydan okuma; demokrasiye, özgürlüğe, bağımsızlığa ve cumhuriyete atılan en büyük adım olmuştur. 19 Mayıs 1919 esarete boyun eğmeyen, hürriyeti ve bağımsızlığı tek yol seçen Türk Ulusunun diriliş günü ve bir halk hareketidir. 19 Mayıs ruhu bugün halen yolumuzu aydınlatmaktadır.

Üzerinden geçen 102 yıl sonunda bir kez daha anlıyoruz ki, ülkece yaşadığımız tüm sıkıntıların temelinde; Mustafa Kemal Atatürk’ü anlamamak, onun fikirlerinden uzaklaşmak yatmaktadır. Tüm dünyada gelişmek isteyen toplumlara ilham veren devrimler ile kuruluş ve kurtuluş ilkelerinin yok sayılması çabası, gerici zihniyetin cumhuriyetin kazanımlarına aç gözlülükle saldırması; büyük fedakârlıklarla kurulan ülkemizi kuruluş amacından ve çağdaş medeniyet yolundan alıkoymaktadır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkış gerekçeleri ve sorunların çözümüne dair fikirleri; bugün de ulus olarak yaşadığımız problemlerden kurtuluş reçetemizdir.

Büyük önder ve ebedi başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’u gençliğe atfetmiş olması, geleceğimiz ve güvencemiz olan gençlerimize duyduğu inancın en büyük göstergesidir. Ve bu sorumluluk onlara tarihi ve ağır bir görev yüklemiştir. Türk Devrimini sağlam temeller üzerinde yükseltecek ve yaşatacak olan onlardır. Bir asırdır hiçbir durumun ve şartın gölge düşüremediği bayramımızı bu sene de tüm insanlıkla birlikte zor zamanlardan geçtiğimiz bir süreçte kutlayacağız. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı coşkusunu evlerimizde yaşayacak, balkonlarımızı yine Türk Bayraklarıyla süsleyeceğiz.

Evlerimizde kutlamak zorunda kaldığımız son bayramın 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı olması temennisiyle Kastamonulu hemşerilerimin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm silah arkadaşlarını, kahramanlarımızı sevgi, saygı ve minnetle anıyorum."