TÜRKAV'da Cuma namazı sonrası Fetih tatlısı ikramı

Türkiye Kamu Çalışanları Vakfı (TÜRKAV) Kastamonu Şubesi, geleneksel hale getirdiği Fatih Şöleni etkinlikleri kapmasında Cuma namazı çıkışında vatandaşlara tatlı ikramında bulundu.

  • 790
TÜRKAV'da Cuma namazı sonrası Fetih tatlısı ikramı
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Türkiye Kamu Çalışanları Kalkınma ve Dayanışma Vakfı ile Ülkü Ocakları Kastamonu İl Başkanlığı tarafından İstanbul’un Fethinin 564. yılı kutlama etkinlikleri çerçevesinde İsmail Bey Külliyesinde Cuma namazı çıkışında program düzenlendi. Programda konuşan TÜRKAV Kastamonu Şube Başkanı Abdullah Ünal, Kastamonu şubesi olarak 28 yıldır Kastamonu’da İstanbul’un Fethi ve Fatih’in annesini anma etkinliklerinin düzenlendiğini ve Kastamonu’nun Bursa, Edirne, İstanbul ve özellikle de Fatih ile olan manevi bağlarını dile getirdiğini söyledi.

Etkinliklerin her 29 Mayıs’ta da bu tür faaliyetler yapılmaya devam edileceğini ifade eden Abdullah Ünal, “Fatih, Kastamonu’ya olan vefa borcunu bu memleketi alırken kan dökmeyerek ödemiştir. Kastamonu da Fatih’e olan şükran duygularını ve akrabalık bağlarını, anma programları ve dualar ile gösterecektir. İstanbul’un fethinin 564. yıl dönümünde, Fatih Sultan Mehmet ve şanlı ordusunu rahmet ve minnetle yad ediyor, Fethin İslam Alemi ve Türk Milletinin birlik ve bütünlüğüne, uyanış ve dirilişine vesile olmasını diliyorum. İstanbul’un fethi ile Türklerin Orta Asya’dan başlayan yurt edinme sevdası ve istikameti Avrupa içlerine doğru yönelmiş ve imparatorluğun büyüme ve hükümranlık ufku genişlemiştir. Fetih, cihan tarihi içinde derin sarsıntı ve değişmeleri de tetiklemiş sonraki asırlarda bile yankıları süren ve küresel dengeleri değiştiren muazzam bir kudret olarak tarihteki şerefli yerini almıştır. İstanbul’un Türkler tarafından sahiplenilmesi aynı zamanda, Büyük Türk Hakanı ikinci Mehmet’i ‘Fatih’ yapan köklü bir milli şuurun taşındığı veraset ve vesayetin de ifadesidir. Cihan Fatihi, İstanbul’u almakla Bizans’ın bin 100 yıllık siyasi tarihine son vermiş, surların fetihler için engel olamayacağını göstermiş, iki kıtayı birbirine yaklaştırmıştır” dedi.

Programın ardından Cuma namazından çıkan cemaate Fetih tatlısı ikram edildi.