Ufka Yolculuk'ta Ödüller Verildi

Ufka Yolculuk Kültür Yarışmaları'nda dereceye girenler düzenlenen törenle ödüllerini aldı.

  • 599
Ufka Yolculuk'ta Ödüller Verildi
TAKİP ET Google News ile Takip Et


Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın desteklediği, Kastamonu Yıldırım Gençlik ve Spor Kulübü’nün yürütücüsü olduğu, Türkiye’nin 81 ilinde ve internet üzerinden online olarak dünyanın her yerinden 264 bin 929 kişinin başvurduğu, “İdeal İnsan Son Peygamberin Hayatı” konulu yarışmanın ödül töreni Kastamonu’da gerçekleştirildi.

Kastamonu Belediyesi Nikah ve Konferans Salonunda gerçekleştirilen ödül töreninde, “Genç Eller Ahşaba Tarih İşler” projesi konferansı ve Ufka Yolculuk yarışmasında dereceye girenlere ödülleri verildi.

Tören, Nasrullah Cami Baş İmamı Kahraman Şekerci’nin okuduğu Kuran-ı Kerim tilavetiyle başladı. Son Peygamber Hz. Muhammed’in hayatının anlatıldığı “İdeal İnsan Ufka Yolculuk” isimli kitap üzerinden yapılan yarışma ile A, B ve C kategorilerinde dereceye girenlere ödülleri verildi.

“GEÇMİŞİNİ BİLMEYEN BİR NESİL BUGÜNÜNÜ ANLAYAMAZ”

Törende konuşan Kastamonu Yıldırım Gençlik ve Spor Kulübü Başkanı Oğuz Kaplan, yarışmaya Kastamonu genelinde bin 802 kişinin başvuru yaptığını belirterek, “Yarışma, il merkezi ile 9 ilçedeki toplam 12 okulda ve 2 cezaevinde 97 sınav görevlisi gözetiminde yapıldı. Bu projemizde, gençlerin farkındalık oluşturarak, geçmişimize sahip çıkan çalışmalarını görmek bizleri mutlu etti. Unutmayalım ki geçmişini bilmeyen bir nesil bugününü anlayamaz ve yarınını kuramaz. Proje kapsamında yapılan çalışmalar, ilimizde bulunan tarihi mekânları tanıma ve koruma bilincinin gençler tarafından da kabul gördü. Çalışmalara özverili bir şekilde katılan gençlerin ortaya çıkardıkları ürünlerle gurur duyduk” dedi.

“PROJE TARİHİ MEKANLARA ZENGİNLİK KATACAK”

“Genç Eller, Ahşaba Tarih İşler” proje ekibinin, ortaya koyduğu özgün çalışmalarıyla tarihi mekanlara zenginlik katacağını vurgulayan Oğuz Kaplan, “Bu mekânların tanınmasında hissedilir bir farkındalık oluşacaktır. Tarihi yapılara montajı yapılacak ahşap tanıtım levhaları, tarihi mekânlarla uyumlu, sıcak estetik değeriyle de ziyaretçilerde ilgi uyandıracaktır. Bu ilgi tarihi yapıların ve manevi şahsiyetlerin gelecek kuşaklara unutulmadan gururla aktarılmasını sağlayacaktır. Bu çalışmalarda desteklerini esirgemeyen kurum ve kuruluşlara ve sergimizi ziyaret ederek bizleri onurlandıran tüm katılımcılara Yıldırım Gençlik ve Spor Kulübü adına teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Gecede Değişim, Farkındalık ve Medya” konulu konferans verildi. Konferansta medyanın insan üzerindeki olumlu ve olumsuz etkilerinden bahsetti.

Konuşmanın ve konferansın ardından ödül törenine geçildi. Ödül töreninde, derece girenler tek tek çağrılarak ödülleri verildi.

VEDAT YUNUS İKİZOĞLU (İHA)