Yaşayanların Dilinden Kastamonu Evleri Projesi

Tosya Mithat Boyner Ticaret Meslek Lisesi tarafından hazırlanan, 'Yaşayanların Dilinden Kastamonu Evleri' projesi ön elemeyi geçerek, TÜBİTAK tarafından kabul edildi.

  • 487
Yaşayanların Dilinden Kastamonu Evleri Projesi
TAKİP ET Google News ile Takip Et

YAŞAYANLARIN DİLİNDEN KASTAMONU EVLERİ PROJESİ

Tosya Mithat Boyner Ticaret Meslek Lisesi tarafından hazırlanan, “Yaşayanların Dilinden Kastamonu Evleri” projesi ön elemeyi geçerek, TÜBİTAK tarafından kabul edildi. 
Tosya Mithat Boyner Ticaret Meslek Lisesi Tarihi Bilimler branşında hazırladığı bir proje ile TÜBİTAK’ın proje yarışmasında ön elemeyi geçerek önemli bir başarıya imza attı.
Bilim İnsanı Destekleme Daire Başkanlığı tarafından bu yıl 44.’sü düzenlenen TÜBİTAK Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmasının ön değerlendirmeleri tamamlandı. Bölgelerde sergilenecek projeler belli oldu. Kastamonu’dan ise yarışmaya Tosya Mithat Boyner Ticaret Lisesi Tarih alanında “Yaşayanların Dilinde Kastamonu Evleri’ adlı projeyle bölge finallerine katılmayı hak kazandı. Bu yarışmaya Samsun, Amasya, Sinop, Ordu, Tokat, Giresun ve Kastamonu illerinden yaklaşık 788 proje başvurdu. Bu projeler arasında yapılan ön elemeler sonucunda bölge finallerine 102 proje davet edildi.
Tarih Bilim dalında proje hazırlayan danışman öğretmen Mehmet Karadağ, öğrencileri Mehmet Parlattı ve Recep Keskin ile böyle bir projeye imza attıklarını söyledi. Karadağ, şöyle konuştu: “Başarı birden bire olmaz. Kendimizden emin olduğumuz ve kararlılıkla yolumuzda yürüdüğümüz zaman, bunun ödülünü mutlaka alırız” dedi.
Tosya Mithat Boyner Ticaret Lisesi Okul Müdürü Murat Demirci ise, “Tarih branşında 1 proje ile birinci aşamayı geçerek yarışmaya hak kazandık. Okulumuz Samsun’a, Kastamonu’da çağrılan üç okuldan biri olma başarısını gösterdi. Bu proje öğretmenlerimizin araştırma yaptıkları alandaki hakimiyetleri kadar öğrencilerimizin de kavrayabilme ve uygulayabilme başarısını da gösteriyor” diye konuştu.
Hedeflerinin Samsun’dan da iyi bir dereceyle ayrılarak Ankara’daki Türkiye finallerine kalmak olduğunu vurgulayan Okul Müdürü Demirci, şöyle konuştu: “Proje çalışmalarında emeği geçen öğretmenlerimizi ve öğrencilerimizi gönülden kutlar başarılarının devamını dilerim”
Öte yandan proje kapsamında Tarih Bilim Dalında proje hazırlayan danışman öğretmen Mehmet Karadağ, TÜBİTAK’a sunulan ve ön elemeyi geçen projeyi incelemek üzere teknik ekip geldi. Ekipler, Kastamonu’da bir takım inceleme ve gezilerde bulundu.