Yenidünya 'Hakimler Vicdanına Göre Karar Verecek'

Kastamonu'nun hukukçu adayından Yaşanacak Türkiye vaadi: 'Hakimler vicdanına göre karar verecek'

  • 460
Yenidünya 'Hakimler Vicdanına Göre Karar Verecek'
TAKİP ET Google News ile Takip Et


Cumhuriyet Halk Partisi Kastamonu Milletvekili Adayı Prof. Dr. Ahmet Caner Yenidünya ulusal basında yer aldı.

Ulusal Sözcü Gazetesi, 7 Haziran’da yapılacak olan genel seçimlerde Kastamonu milletvekilliği için aday olduktan sonra tüm dikkatleri üzerine çeken Ceza Hukuku Profesörü Ahmet Caner Yenidünya’ya yer verdi.

Türkiye’nin hukuk sisteminde geldiği noktayı Sözcü Gazetesi’ne değerlendiren CHP Kastamonu Milletvekili Adayı Prof. Dr. Ahmet Caner Yenidünya, Türkiye’nin son 12 yılda ‘Hukuk Devleti’ anlamında çok şey kaybettiğini söyledi.

Toplumda yargıya olan güvenin sarsıldığını belirten Prof. Dr. Yenidünya, CHP iktidarında Türkiye’nin yaşanabilir bir ülke olabilmesi için öncelikli olarak hukuk ve yargı alanında yeni bir anlayış ve yeni bir uygulamayı hayata geçireceklerini ifade etti.

Yenidünya şu ifadelere yer verdi: “Hukuku yok sayan bir anlayışın hakim olduğu bir ülke hukuk devleti değildir. Yaşanacak bir Türkiye için yargıya olan güvenin tekrardan tesis edilmesi hayati öneme sahiptir. Hakimlerin siyasi baskıların sonucu olarak değil yalnızca hukuka ve vicdani kanaatine göre karar verdiği bir mekanizmanın kurulabilmesi için hakimlerin nakil ve atama sisteminin yeniden gözden geçirilmesi gerekmektedir. Hakimlerin olur olmaz nedenlerle görev yerlerinin değiştirilmesi bağımsızlık ve tarafsızlık açısından son derece tehlikelidir.”

KASTAMONULULAR EVLADINI BAĞRINA BASTI

Prof. Dr. Ahmet Caner Yenidünya’nın seçim çalışmalarına da değinen Sözcü Gazetesi, CHP Kastamonu Milletvekili Adayı Prof. Dr. Yenidünya’nın “Sıkılmadık el, girilmemiş gönül bırakmayacağız” sloganı ile seçim çalışmalarını aralıksız sürdürdüğünü belirtti.

Prof. Dr. Ahmet Caner Yenidünya’nın Kastamonu’ya farklı bir enerji getirdiğini dile getiren Sözcü Gazetesi Prof. Dr. Yenidünya için şu açıklamalarda bulundu:

“Kendisine yoğun bir çalışma programı uygulayan CHP Kastamonu Milletvekili Adayı Prof. Dr. Ahmet Caner Yenidünya sabah namazında kalkıp günde 18 saat çalışıyor. Seçilmesine kesin gözüyle bakılan Prof. Dr. Yenidünya, hemşerilerinin beklentilerini yerine getirebilmek için daha fazla çalışmak gerektiğini belirtiyor. Bu arada Kurtuluş Savaşı sırasında en çok şehit veren Kastamonu 19 Mayıs’ta CHP Lideri Kılıçdaroğlu’nu ağırlayacak. Miting konusunda açıklama yapan Prof. Dr. Ahmet Caner Yenidünya; ‘Milli Mücadele ruhunun Kastamonu’da yeniden canlanacağın inanıyorum.’

Kazım BOLAT