'14 bin işçi mağduriyet yaşıyor'

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Parti Meclisi Üyesi ve Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı, Karayolları işçilerinin skala sorununu Meclis'te gündeme getirdi.

  • 2345
Youtube Kanalı
Youtube Kanalı
Abone Ol
'14 bin işçi mağduriyet yaşıyor'
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Karayolları işçilerinin Anayasa’ya aykırı olmasına rağmen üç farklı skala üzerinden ücretlendirildiğini, 2005 yılından önce işe başlayan bir işçi ile 2015 yılından sonra protokolle işe giren bir başka işçinin günlük yevmiyeleri arasında 120 liraya ulaşan fark meydana geldiğini belirten Milletvekili Hasan Baltacı, 14 bin işçinin mağduriyet yaşadığına dikkat çekti.

Bu uygulamanın Karayolları bünyesinde iş barışına da zarar verdiğinin altını çizen Milletvekili Hasan Baltacı; “Karayolları Genel Müdürlüğü ve bağlı Bölge Müdürlüklerinde aynı işi yapan 16 bine yakın işçimiz ne yazık ki Anayasa'nın 2. 10. ve 55. maddelerine aykırı olarak üç farklı skala üzerinden ücretlendirilmektedir. 2005 yılından önce işe başlayan bir işçi ile 2015 yılından sonra protokolle işe giren bir işçinin günlük yevmiyesi arasında yaklaşık 120 liraya ulaşan fark oluşmaktadır. Toplu iş sözleşmesi dönemlerinde alınan yüzdelik zamlarla ücret skalaları arasındaki makas daha da açılmaktadır. 16 bin işçiden 14 binin mağduriyet yaşadığı ve iş barışını bozan bu adaletsiz ücretlendirme sorunu biran önce çözüme kavuşturulmalıdır” dedi.