48 yeni yaşam merkezi daha açılacak

16 köy yaşam merkezine ek olarak yapımı planlanan 48 yeni yaşam merkezi için çalışmalar sürüyor.

  • 1591
48 yeni yaşam merkezi daha açılacak

Milli Eğitim Bakanlığınca kullanılmayan köy okulu binaları, köy yaşam merkezleri projesiyle ihtiyaçlar doğrultusunda anaokulu, ilkokul, kurs merkezi, kütüphane; matematik, doğa, bilim ve tasarım gibi farklı alanlarda hizmet veren atölyelerle eğitsel ve sosyal etkinliklerin yapılacağı alanlara dönüştürülmeye devam ediyor.

Bu sayede her yaştan katılımcı, usta öğreticiler kanalıyla yerleşim yerlerinden uzaklaşmadan eğitime erişim sağlıyor. İl genelinde 16 köy yaşam merkezi faaliyet göstermekte olup her birinde usta öğreticiler tarafından verilen eğitimlerin yanı sıra hayati öneme sahip bilgilerin uygulamalı olarak gösterildiği ilk yardım eğitimleri de veriliyor.

Köy yaşam merkezlerinde açılan ana sınıfları sayesinde çocuklar, ebeveynleriyle aynı çatı altında eğitim görebiliyor. Her yaştan katılımcının ilgisini çeken, el emeği ürünlerin gelecek nesillere aktarımına imkan sağlayan köy yaşam merkezleri; mesafeleri aşarak kursiyerlere yerinde ve hayat boyu öğrenme imkanı sağlıyor . El becerileri gelişen kursiyerler, üretimleriyle aile ekonomisine de katlı sağlıyor.

Köy yaşam merkezlerinde aile okulu, ailede ilk yardım, trafik eğitimi, makine nakışı, makrome örgü, perde dikimi, yatak odası tekstili, arıcılık gibi 15 farklı alanda 220 kursiyere eğitim verilerek 117 kursiyer sertifika almaya hak kazandı. Kurs çeşitliliği ve kursiyer sayısı artmaya devam ediyor.

İl genelinde faaliyet gösteren 9 ana sınıfı ve köy yaşam merkezi, 5 ilkokul ve köy yaşam merkezi ile 2 kurs merkezi olmak üzere toplam 16 köy yaşam merkezine ek olarak yapımı planlanan 48 yeni yaşam merkezi için çalışmalar sürüyor.