635 kilometrelik bisiklet etkinliği Kastamonu'dan başladı

Trabzon'un Akçaabat ilçesinin düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen 635 kilometrelik bisiklet etkinliği Kastamonu'dan başladı.

  • 742
635 kilometrelik bisiklet etkinliği Kastamonu'dan başladı
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Trabzon'un Akçaabat ilçesinin düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen ve Sinop, Samsun, Ordu ile Giresun güzergahında devam edecek 635 kilometrelik bisiklet etkinliği Kastamonu'dan başladı.

Akçaabat'ın 1918'de düşman işgalinden kurtuluşunun hemen ardından bölgedeki silahlar, gemilerle önce İnebolu Limanı'na oradan da İstiklal Yolu üzerinden cepheye ulaştırıldı. İki il arasındaki bu bağın yeniden hatırlanması ve Akçabaat'ın düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yılı dolayısıyla 10 milli sporcunun katılımıyla bisiklet etkinliği düzenlendi. 

Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz, Cumhuriyet Meydanı'nda gerçekleştirilen törende yaptığı konuşmada, Kastamonu ve Trabzon'un 1461 yılında Osmanlı topraklarına katıldığını anımsattı.

İki kentin Osmanlı'nın büyük vilayetlerinden olduğunu hatırlatan Karadeniz, "1. Dünya Savaşı'nda Trabzon bir süre işgal altında kaldı. 1918'de işgalden kurtulduktan sonra 'Artık biz kurtulduk şimdi sıra Anadolu'da' dediler. Ellerindeki cephanenin deniz yoluyla İnebolu'ya oradan da Ankara'ya ulaştırılması için bir seferberlik başlatılıyor. Bugün de bu seferberlik bisikletlerle Kastamonu'dan Akçabaat'a kara yoluyla yapılacak." dedi.

Türkiye'nin şu anda bir savaş içinde olduğunu ifade eden Karadeniz, "Aslında şu anda fiilen savaş içindeyiz ama normal yaşantımızda bunu hiç hissetmiyoruz. Bu durum bizim ne kadar güçlü bir devlet olduğumuzu gösteriyor. Bu gücü, bu devleti sağlam temeller üzerine kuranlara, bugüne kadar bu devlete hizmet edenlere ve şehitlerimize borçluyuz." diye konuştu.

Belediye Başkanı Tahsin Babaş da Türkiye'nin her ilçesinin her ilinin kahramanlıklarla dolu olduğunu vurguladı. 

Askerin her zaman yanında olduklarını dile getiren Babaş, "Afrin'de, toprağımız, bayrağımız, ezanımız ve namusumuz için Türk Silahlı Kuvvetleri, kahraman askerlerimiz savaşıyor. Onlara Allah'tan güç diliyorum." ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından horon gösterisi sunuldu.

Karadeniz ve Babaş tarafından sporculara, Türk bayrağı, Kastamonu'nun sembolü Şerife Bacı Heykelciği ve Kastamonu toprağı verilmesinin ardından 5 gün sürecek etap başladı.

Sinop, Samsun, Ordu, Giresun güzergahını kullanacak olan bisikletçiler, 17 Şubat'ta Akçaabat'a ulaşmayı hedefliyor.