Baltacı, Tosyalı kapı üreticilerinin taleplerini Meclise taşıdı

Cumhuriyet Halk Partisi Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı, Tosyalı kapı üreticilerinin KDV indirimi ile ilgili taleplerini Meclise taşıdı.

  • 347
Baltacı, Tosyalı kapı üreticilerinin taleplerini Meclise taşıdı
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı, “üreten Tosya demek, üreten Kastamonu, üreten Türkiye demektir” dedi ve Tosyalı kapı üreticilerinin KDV indirimi ile ilgili taleplerini Meclise taşıdı.

Ekonomik krizin etkisiyle çok sayıda fabrikanın kapandığı, binlerce işçinin işsiz kaldığı Tosya’da bu fabrikalara ve işçilere yenilerinin eklenmemesi için mobilyada olduğu gibi ahşap imalat sektöründe de KDV’nin yüzde 8’e çekilmesi gerektiğini dile getiren Milletvekili Baltacı, iktidarı kapı üreticilerinin sesine kulak vermeye davet etti.

Birkaç yıl önce Tosya’da Türkiye kapı üretiminin yüzde 30’unun gerçekleştirildiğini, günde 12 bin kapı üretildiğini ve 15 ülkeye ihracat yapıldığını hatırlatan Milletvekili Baltacı, 2019 itibariyle bu rakamların gerilediğini ifade etti.

Sektörün nefes almaya ihtiyacı olduğunu vurgulayan Hasan Baltacı şunları söyledi;

“Bundan birkaç yıl önce Türkiye kapı üretiminin yüzde 30'unu gerçekleştiren, günde 12 bin kapı imal edip ABD’den Gana’ya, Irak’tan Fas’a kadar 15 ülkeye ihracat yapan seçim bölgem Kastamonu’nun en büyük ilçesi Tosya’da; binlerce kişinin ekmek yediği bu sektör maalesef bugün can çekişmektedir. Ekonomik krizin derinden hissedildiği, kapanan fabrika ve atölyeler nedeniyle binlerce işçinin işsiz kaldığı Tosya’da, ahşap sanayicilerimiz ve marangozlarımız üretmekten vazgeçmek istemiyor. Bu nedenle; Mobilyada olduğu gibi ahşap imalat sektöründe de KDV’nin yüzde 8’e çekilmesi iflas eden fabrikalara yenilerinin eklenmemesi, sektörün nefes alabilmesi için bir zorunluluk haline gelmiştir. Üreten Tosya demek, üreten Kastamonu, üreten Türkiye demektir! İktidar kapı üreticisinin sesine kulak tıkamaktan bir an önce vazgeçmelidir.”