Bozkurtlular, Yüksekokulları için toplandı

Bozkurt İsmail Eroğuz Meslek Yüksekokulu'nun geleceği için Bozkurt Belediyesi, Bozkurt Esnaf Odası ve Bozkurt İsmail Eroğuz Meslek Yüksekokulu müdürlüğü tarafından yüksekokulun geleceğinin konuşulduğu toplantı düzenlendi.

  • 848
Bozkurtlular, Yüksekokulları için toplandı
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Sultan düğün sarayında, ilçe esnaflarının, öğrencilerin ve vatandaşların katılımı ile gerçekleştirilen toplantıda, yüksekokulun geleceği için nelerin yapılıp nelerin yapılmaması gerektiği tartışıldı.

Bozkurt Belediye Başkanı Bozkurt Ekeş, Bozkurt İsmail Eroğuz Meslek Yüksekokulu’nun ilçeye neler kazandırabileceğini anlatarak, ''İlçelere fabrika açmak çok zor. Hiçbir iş adamı buraya sanayi üzerine fabrika açmaz çünkü ulaşım yol problemi var. Bir tekstil fabrikası geldi 100 işçi hedefledik 25 işçi bulabildik ve fabrika açılmadı. Bizim Bozkurt olarak yol sorunu ve işçi sorunumuz var. İşte bu yüzden biz ikinci yolu deniyoruz ikinci yol eğitim. Bizde bunun için Bozkurt Meslek Yüksekokulunu yapmaya karar verdik ve yaptık. Okul yapılırken çok sorunlarla karşılaştık'' dedi.

Esnaflara ve daire sahiplerine de seslenen Başkan Ekeş, ilçemize gelen öğrencilere kazanç kapısından çok ilçenin büyümesi ve geleceği gözüyle bakılması gerektiğini vurgulayarak esnaf ve daire sahiplerinin öğrencilere indirim yapması gerektiği belirtti.

Yüksekokul Müdürü Doç. Dr. Murat Pektaş okul hakkında bilgiler vererek, “Meslek Yüksekokulumuz da şuan 218 öğrenci var. Fakat bu sayı hızla artacak. Gelecek yıl en azından beş yüz öğrenci bekliyoruz. Şehirde bu öğrencilerin yaşaması için sosyal alanlar inşa edilmesi, bu öğrencilerin yaşayacakları yurtlar ve evler yapmamız gerekiyor. Bu şartlar altında devam edersek bazı uygulamalar ve yüksek fiyatlarla karşılaşacağız. Her ilçede ufak tefek sorunlar oluyor. Önemli olan bu sorunları başlangıçta tespit edip büyümeden çözmek. Öğrenci sayımızı artırabilmemiz için mevcut öğrencimizi korumamız ve yeni bölümler açabilmemiz içinde yüzde 80’lik doluluk oranı gerekiyor. Bozkurt’un yaşanabilir bir yer olduğunu göstermemiz gerekiyor. Öğrencilerimize barınma konunda yardımcı olmanız gerekiyor. Öğrencileri kendi evlatlarınızdan ayrı tutmayın. Arada sorunlar mutlaka olacaktır. Ama sizler bu okulu sahiplenirseniz yaşanabilecek uyum sürecini çok kısa zamanda aşılacağına inanıyorum” diye konuştu.

Öğrencilere çeşitli uyarılarda bulunan Pektaş, “Öğrencilerimiz de Bozkurt’un gelenek, göreneklerine uygun davranmalı ve marjinal davranışlardan kaçınmasını bekliyoruz” dedi.

Esnaf Odası Başkanı Cemal Kaşıtoğlu, yüksekokulun ilçedeki esnafları çok mutlu ettiğini belirterek, esnafların öğrencileri kendi çocukları gibi görüp ona göre davranması gerektiğini kaydetti.

Bozkurt Avcılar ve Atıcılar Kulübü Başkanı Ahmet Yücel ise Avcılar kulübü lokalinde öğrencilere çayın ücretsiz olarak verileceğini söyledi.