EYT'lilerin ne zaman maaş alacağı açıklandı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Emeklilikte Yaşa Takılanlar'ın (EYT) ilk maaşını ne zaman alacağını açıkladı.

  • 764
EYT'lilerin ne zaman maaş alacağı açıklandı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Ülke TV canlı yayınında Emeklilikte Yaşa Takılanlar'ın (EYT) ilk maaşlarını ne zaman alacağı ve asgari ücrette artış olup olmayacağına ilişkin açıklama yaptı.

EYT'LİLERİN İLK MAAŞI

Mart ayında EYT için başvuran herkesin nisan ayında maaşlarını alacağını söyleyen Bakan Bilgin, "EYT maaş bağlanma işinde çalışan SGK personelinin fazla mesaisini artırdık. Mart ayında EYT için başvuran herkes nisan ayında maaşlarını alacak. Hangi gün bağlanırsa o ay içerisinde alacak. Bir hak kaybı yok. İkincisi biz bu fazla mesaiyle çalışmayı hızlandırıyoruz. Mayıs ayında bütün müracaat edenlerin maaşları ödenmiş olacak." dedi.

EMEKLİ MAAŞINDAKİ ARTIŞ

Şehit, gazi, dul ve yetimlerin maaşlarını asgari ücret düzeyine getirdiklerini belirten Bakan Bilgin, "Güneydoğu'ya gittiğimizde daha çok korucu aileleri veya korucu dernekleri onların talepleriyle karşılaşmıştım. Onların dernek başkanlarına söz vermiştim. Dün onu da çözdük onların da emeklilerin de maaşlarını 7 bin 500 lira yaptık. O aileler millet için ülke için her şeylerini vermiş aileler. Sosyal devlet bütün bunlara hassasiyetle yaklaşması gereken anlayışa sahip olmalıdır." diye konuştu.

ASGARİ ÜCRETE ZAM YAPILACAK MI?

Asgari ücrete ilişkin açıklama yapan Bakan Bilgin, "Asgari ücreti düzenlerken çeşitli şartlara bakıyoruz. Birincisi enflasyon. Alım gücünün azalması. Enflasyondaki iniş devam eder ama hayat pahalılığı sürerse bakarız ve asgari ücretliyi koruyacak düzenlemeyi Temmuz'da yaparız." ifadelerini kullandı.