'Gölge etmeyin yeter'

AK Parti Kastamonu Milletvekili Uluay, CHP'li Baltacı'nın Meclis kürsüsünden bahsettiği köprüler için 'Gölge etmeyin yeter.' dedi.

  • 1083
'Gölge etmeyin yeter'

AK Parti Kastamonu Milletvekili Halil Uluay, geçtiğimiz günlerde Meclis kürsüsünden söz alarak, '10 metrelik köprüyü yapamadılar' diyen CHP Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı'ya 'Gölge etmeyin başka ihsan istemeyiz' dedi.

Uluay, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

"İlimiz genelinde 2021 ve 2022 yıllarında yaşanan sel afetlerinin yaraları henüz tam olarak sarılmadı ancak Sayın Cumhurbaşkanımızın özel olarak ilgilenmesi ile birlikte bir çok bakanımız mesaisinin çoğunu ilimizde geçirmiş, afetzede halkımız ile birlikte yaşamış, mağduriyeti bizzat müşahede etmiştir.

CHP Milletvekili Sayın Hasan Baltacı Meclis kürsüsünde köprüden bahsettiği için İl Özel İdaresinin sorumluluk alanındaki köprüler hakkında kısa bir not paylaşmak istiyorum.

Karayollarının sorumluluğundaki köprüler sayı olarak belki bunlardan biraz az ama bedel olarak çok daha fazla olduğunu teknik bir kişi olarak Sayın Baltacı da biliyordur.

2021 ve 2022 yıllarında yaşanan sel afetleri sonucunda İl Özel İdaresinin görev ve sorumluluk alanında yer alan toplam 61 adet köprüde kısmen ya da tamamen hasar oluşmuştur. Sel afeti öncesinde yapımına karar verilen 2 köprü ile birlikte toplam 63 köprü ile ilgili çalışma yapılmış/yapılmaktadır.

Bu köprülerin 17 adedinin yapım sorumluluğu DSİ tarafından üstlenilmiş olup 14 adedinde çalışmalar tamamlanmıştır. 3 adedinin yapım aşaması devam etmektedir.

İl Özel İdaresi tarafından 46 adet köprü hakkındaki çalışmalar yürütülmektedir. İl Özel İdaresinin sorumluluk sahasında yapımı planlanan köprülerden; 26 adedi tamamlanmış, 11 adedinde yapım çalışmaları devam etmekte (mevsimsel olarak çalışılamayanlar dahil), 5 adedi başlanmamış durumda olup sözleşme kapsamında yer almakta, 13 adedinde proje çalışmaları tamamlanmış olup ihale edilmesi planlanmakta, 8 adedinin ise yapımı veya onarımı yeniden değerlendirilecektir.

Sayın Hasan Baltacı’nın mecliste bahsettiği Merkez Karaş köprüsü; 6 adet köprü ile birlikte ihalesi 24.05.2023 tarihinde yapılmış ve 23.06.2023 tarihinde yer teslimi yapılmıştır. Sözleşmeye göre işin bitim tarihi 29.09.2024’tür.

Kahramanmaraş merkezli deprem afeti ilimizde sel afetinin yarlarının sarılmasını biraz geciktirmiştir, ancak Allah'ın izniyle tüm yaralar sarılacaktır.

Sonuç olarak; Köprüde yaparız, konutta yaparız, dereleri de ıslah ederiz, afetin yeniden yaşannmaması için gerekli tedbirleri de alırız, baraj da yaparız, uzaya da, yeterki milletimiz bize güvenmeye devam etsin. Gölge etmeyin başka ihsan istemeyiz."