Havalimanında Karla Mücadele Çalışması

Kastamonu Havalimanında karla mücadele çalışmaları sürüyor.

  • 615
Havalimanında Karla Mücadele Çalışması
TAKİP ET Google News ile Takip Et


Devlet Hava Meydanları İşletmeleri (DHMİ) Genel Müdürlüğü Kastamonu Havalimanı personelleri, 31 Aralık 2014 tarihinden bu yana Kastamonu Havalimanı’nda karla mücadele çalışmalarına ara vermeden sürdürüyor. 

Aralıklarla yağan kar yağışı, Havalimanında da yoğun çalışmayı beraberinde getirdi. 2 adet kar küreme, süpürme, üfleme özelliğine sahip Kombine Karla Mücadele aracı, 1 adet Rotatif (Kar Püskürtme Aracı) ve 1 adet De-icing serpme aracı ile uçak trafiğinin aksamaması için personel, 24 saat esasına göre çalışıyor.

Bugünlerde ki uçak sefer iptallerinin sis ve yoğun kar yağışına bağlı düşük görüş mesafesinden kaynaklandığını belirten Kastamonu Havalimanı Müdürü Mustafa Konca, “PAT (Pist, Apron,Taksi yolu) sahalarından kaynaklı uçuş iptali yoktur. Karlar, 24 saat esasına göre hizmet veren eğitimli ve deneyimli Karla Mücadele ekibimiz tarafından ayrıca yüksek donanımlı araçlarımızla temizlenerek uçakların inebilmesine imkan sağlanmaktadır. Ancak sis ve yoğun kar yağışına bağlı düşük görüş mesafesinden dolayı zaman zaman sefer iptalleri yaşanmaktadır” dedi.

Mesai mefhumu gözetmeksizin görev yapan karla mücadele ekibi ve görevli personele de teşekkür eden Konca, “Havalimanımızda karla mücadele ekibi kış sezonu öncesi hazırlanan Plan dahilinde çalışmalarına devam etmektedir. PAT sahalarımız ve liman içi yollarımız açık vaziyette tutulmaktadır. Gerek personel gerekse araçların yeterli performansa sahip olduğunu ayrıca uçağın iniş öncesi piste buzlanma olduğunda De-icing sıvı kullanılarak buzlanmanın giderileceğini ve üyesi bulunduğumuz Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatı (ICAO)tarafından yayınlanan standartlarda hizmet verilmektedir” diye konuştu.

VEDAT YUNUS İKİZOĞLU (İHA)