Jandarmanın 178. kuruluş yıldönümü kutlandı

Jandarma Teşkilatı'nın 178. kuruluş yıldönümü, Kastamonu'da düzenlenen etkinliklerle kutlandı.

  • 722
Jandarmanın 178. kuruluş yıldönümü kutlandı
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Tüm yurtta olduğu gibi Kastamonu’da da jandarmanın kuruluş yıldönümü çeşitli etkinlikle kutlanıyor.

Kastamonu İl Jandarma Komutanlığı’nda yapılan törende konuşan Kastamonu İl Jandarma Komutanı J. Albay Yavuz Selim Kapancı, başarılarla dolu 178 yıllık köklü bir tarihe sahip olan Jandarma Genel Komutanlığının, kuruluşundan bugüne kadar yüce milletin engin sevgi ve güvenine mazhar olduğunu belirterek, “Türkiye Cumhuriyeti’nin bölünmez bütünlüğünün korunması, milletimizin huzur ve güvenliği ile kamu düzeninin sağlanması yönündeki hizmetleriyle ulusumuzun her zaman takdirini kazanmıştır. Jandarma Genel Komutanlığı personeli olarak bizler, milletimizin bize olan bu teveccühünün bilincinde hareket ederek, var olan bu güven ve sevgi bağını korumak, perçinlemek ve daha da güçlendirmek azim ve kararlılığındayız” dedi.

Türk milletinin sonsuz güvenine mazhar olmayı başaran Jandarmanın kurulduğu günden bu yana günlük yaşamın her anında, ülkenin her noktasında, gece-gündüz, sıcak-soğuk, yağmur-çamur demeden halkın hizmetinde olduğunu vurgulayan Kapancı, “Bundan sonra da olmaya devam edecektir. Yerleşik kurum kültürü ve kimliğine sahip personeli ile Jandarma; üstün birlik ve silah arkadaşlığı ruhu; vatandaşa insan merkezli, adaletli, sevgi ve şefkatle, birleştirici ve kucaklayıcı yaklaşımı ile her zaman milletinin yanında yer almıştır ve almaya da devam edecektir” diye konuştu.

Jandarmanın kahramanca, canı pahasına her türlü zor koşullarda en zor arazi kesimlerinde teröristle mücadele harekatı icra ettiğini hatırlatan Kapancı, “Emniyet teşkilatımız ve diğer kurum ve kuruluşlarla tam bir koordine içinde bağrından çıktığı milletinden aldığı destekle fedakarca görev yapmaktadır. Jandarma Genel Komutanlığının tüm personeli görevlerini icra ederken ve hizmetleri yürütürken her zaman ve her yerde yürürlükteki kanunları ve nizamları kendisine rehber almakta ve her türlü çözüm ve tedbiri hukuk düzeni içinde aramaktadır. Yurdumuzun her köşesinde, halkla iç içe olarak büyük bir özveri ve heyecanla görev yapan ve devletin halka açılan penceresi konumunda olan Jandarma, Atatürk ilke ve inkılaplarının ışığında, hukuk devletinin kurallarına uygun, vatandaşlarımızın hak ve özgürlüklerine saygılı, halkın memnuniyetini sağlayacak şekilde güvenlik hizmeti sunmayı benimseyen ve halkımızla bütünleşmiş, modern teknolojinin bütün imkanlarını etkinlikle kullanabilen, milli, ahlaki ve mesleki değerlerle yetişmiş personeliyle üstün bir vazife anlayışı, büyük bir sorumluluk duygusu ve özveriyle verilen tüm görevleri yerine getirme gayret, azim ve inancı içerisindedir” şeklinde konuştu.

‘Hırçın’ ve ‘Füme’ isimli köpeklerin gösterisi beğeni topladı

Konuşmanın ardından ‘Hırçın’ simli pointer isimli uyuşturucu madde arama köpeği ile ‘Füme’ isimli iz takip köpeğinin gösterileri davetlilerden büyük beğeni topladı. ‘Hırçın’ isimli uyuşturucu madde arama köpeğinin J. Uzm. Kd. Çvş. Hüseyin Akyıldız nezaretinde 2015 yılından itibaren iki yıllık süreçte 58 kg esrar maddesi, 25 bin 545 adet sentetik hap ve 780 gram bonzai maddesi bulduğu açıklandı. ‘Füme’ isimli iz takip köpeğinin ise J. Uzm. Çvş, Cemil Güler nezaretinde bir yıllık süreçte 17 kayıp şahıs arama faaliyetlerine katıldığı belirtildi.

Davetlilerin büyük beğenisini toplayan gösterilerden sonra Kastamonu Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü halk oyunları oyununu oynadı.

Jandarma konulu şiir ve kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Jandarma konulu şiirlerin okunmasından sonra protokol üyeleri ile davetliler, jandarmayı tanıtıcı stantları gezerek görevlilerden bilgiler aldı.