Kanyon ve Doğa Sporları festivaline ilgi artıyor

Pınarbaşı Belediye Başkanı Şenol Yaşar "İkinci günde sporcularımız Valla ve Horma Kanyonu'na girdi. Horma Kanyonu'ndan çıkışlar oldu. Valla'da yürüyüşler sürüyor. Mağara ve diğer doğal gezilerimiz de tamamlandı" dedi.

  • 566
Kanyon ve Doğa Sporları festivaline ilgi artıyor
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Kastamonu'nun Pınarbaşı ilçesinde düzenlenen "3. Kanyon ve Doğa Sporları Festivali" kapsamında Valla Kanyonu'ndan geçiş yapan ekipteki bir kadının ayağı kırıldı.

Festival kapsamında, dünyanın en derin kanyonları arasında gösterilen Valla Kanyonu'na giriş yapacak sporcular, sabah erken saatlerde hazırlıklarını tamamladı. Uzman ekipler tarafından sporculara rota hakkında bilgi verildi.

Gerekli kontrollerin ardından 19 kişilik sporcu grup, 12 kilometre uzunluğundaki Valla Kanyonu'na giriş yaptı. Bir süre sonra kanyonda ilerleyen sporculardan Zeynep Yıldırım'ın sol ayağı kırıldı. Yıldırım'ın bulunduğu yerden kurtarılması için çalışma başlatıldı.

Pınarbaşı Belediye Başkanı Şenol Yaşar yaptığı açıklamada, kanyona 19 kişinin giriş yaptığını belirterek; "Bunlardan 3'ü Ankara ekibindendi. Bu üç kişilik gruptan Zeynep Yıldırım isimli arkadaşımız ayağında platin olduğu halde bu bilgiyi grup yetkililerine vermemiş. Bir kısa ip inişi sırasında platinli ayağı kırılmış. Bunun üzerine içerideki sağlıkçı arkadaşlar olaya müdahale etti. Hayati bir tehlikesi bulunmuyor. Sağlıklı bir şekilde bulunduğu yerden alınarak tedavi süreci başlatıldı" dedi.

İkinci gün etkinliklerinin büyük oranda tamamlandığını dile getiren Yaşar; "İkinci günde sporcularımız Valla ve Horma Kanyonu'na girdi. Horma Kanyonu'ndan çıkışlar oldu. Valla'da yürüyüşler sürüyor. Mağara ve diğer doğal gezilerimiz de tamamlandı" ifadesini kullandı.

Kanyon ve Doğa Sporları Araştırma Derneği Başkanı Meral Kuvan da yaşanan olayın herkesi derinden üzdüğünü kaydetti.

Valla Kanyonu'nun, Türkiye'nin önemli kanyonlarından biri olduğunu hatırlatan Kuvan; "Kanyon festivali kapsamında Valla Kanyonu geçişimiz vardı. Arkadaşlarımız Valla'ya girdiler ama bir arkadaşımızın ayağında kırılma oldu. Diğer arkadaşlar gerekli müdahaleyi orada yaptı. Kısa sürede helikopterle müdahale edilerek, bölgeden alındı. Gerekli tedavisi yapılmak üzere hastaneye kaldırıldı. Kendisinin sağlık durumu iyi. Kanyona giren diğer sporcularımızın yürüyüşü devam ediyor. Onların yarın ya da Pazar günü çıkış yapmalarını bekliyoruz." açıklamasında bulundu.

Festivalin çok güzel geçtiğini dile getiren Kuvan, "Küçük bir aksaklık dışında festivalimiz oldukça güzel geçiyor. İlgi ve alaka her geçen gün artıyor. Özellikle bölge insanının ilgisinin artması bizleri mutlu ediyor" diye konuştu.