Kanyonda gerçeği aratmayan tatbikat

Horma Kanyonu'nda UMKE, AFAD, İHH, KADASK ve JAK ekiplerince ortak tatbikat düzenlendi.

  • 523
Youtube Kanalı
Youtube Kanalı
Abone Ol
Kanyonda gerçeği aratmayan tatbikat

İçerisinden 3 kilometrelik yürüyüş parkuruyla geçilen binlerce turistin ziyaret ettiği Kastamonu’nun Pınarbaşı ilçesindeki Horma Kanyonu'nda UMKE, AFAD, İHH, KADASK ve JAK ekiplerince ortak tatbikat düzenlendi.

Tatbikatta açıklamada bulunan Kastamonu İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Çağdaş Derdiyok, kanyonda oluşabilecek tüm sağlık problemlerinde UMKE, AFAD ya da JAK olarak ekiplerin birlikte koordineli çalışmalar yaptıklarını ve önlemler aldıklarını kaydetti.

Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğüne bağlı olarak Kastamonu İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE), afetlerde ve olağanüstü durumlarda görev almakta ve yıllık faaliyetleri kapsamında yeni UMKE gönüllüleri kazandırmak amacıyla eğitimler düzenlemeye devam ediyor.

UMKE Temel Eğitim Programı (UTEP) kapsamında Kastamonu’nun Pınarbaşı ilçesinde Pınarbaşı Belediyesine ait kamp alanında, eğitim kampı ve akabinde Jandarma Arama Kurtarma (JAK), Jandarma Köpekli Arama Kurtarma unsurunun da katılımıyla geniş kapsamlı tatbikat düzenlendi.

Tatbikata 58 UMKE, 10 AFAD, 7 JAK, 1 Köpekli Arama Kurtarma, 7 KADASK, 7 dağcı ve doğa sporcusu personellerin katılımıyla toplam da 90 personel görev aldı.

Tatbikatta, senaryosu gereği Pınarbaşı’nda anayol üzerinde kimyasal madde taşıyan tanker ile sivil otomobil çarpışması akabinde dereye yuvarlanan tankerin Horma Kanyonu içerisinden geçen dere suyuna bulaşması canlandırılarak, vatandaşın ihbarı üzerine suya gerekli inceleme yapmak üzere uzman ekip geldi. Ekipler, kanyon içerisinde incelemelerde bulunarak, asma köprü üzerinde ekiplerin çalışmalarını izleyen meraklı kalabalık dolayısıyla ağırlığı kaldıramayan asma köprünün kopması neticesinde 10 kişi kanyon içerisine düşerek yaralandı. Olayların üzerine arama kurtarma ve UMKE ekiplerine bilgi verilerek ilgili arama kurtarma çalışmaları başlatıldı. Geniş kapsamlı başlatılan operasyon ile KBRN vakalarına müdahale ve kanyon içi iple kurtarma yapıldı. Kurtarılan bir vatandaşın hava ambulansı ile Ankara’ya sevki yapıldı.

Tatbikatta, Kastamonu’da göreve yeni başlayan ekiplerin risklere karşı hazırlıklı olması amaçlanırken, ayrıca AFAD ve JAK gibi arama kurtarmada faaliyet gösteren kurumların afetlerde iş birliği ve uyumunun artırılması hedeflendi.

Horma Kanyonu'nda düzenlenen tatbikatta 90 kişinin görev aldığını söyleyen Kastamonu İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Çağdaş Derdiyok, "Pınarbaşı’nda Horma Kanyonu'ndayız. UMKE’nin bir tatbikatını yapıyoruz. Kanyonda özel bir tatbikat yapıyoruz." dedi.

"Kanyonda oluşabilecek tüm sağlık problemlerinde ekiplerimizle birlikte çalışmalar yapıyoruz"

Kanyonda oluşabilecek tüm sağlık problemlerinde ekiplerin müdahale için hazır olduğunu belirten Derdiyok, "Pınarbaşı Horma Kanyonu, Kastamonu’nun doğal güzellikleri arasında çok özel bir yer. Kanyonumuzun 3 kilometrelik bir yürüyüş parkuru bulunuyor. Yürüyüş parkurunun sonunda Ilıca Şelalemiz bulunuyor. Coğrafyamız birçok güzellikleri barındırıyor. Burada bu tatbikatı yapmamızın bir diğer nedeni ise kanyonumuzun zorluk derecesini görmek. Burada birçok turisti aynı anda ağırlıyoruz. Kanyon içinde oluşabilecek sağlıkla ilgili bir problemi arkadaşlarımızla tatbik etmek istedik. Bu sayede de kendimizi tecrübe ettik. Kanyonda oluşabilecek tüm sağlık problemlerinde UMKE, AFAD ya da JAK olarak ekiplerimizle birlikte çalışmalar yapıyoruz. Bu yüzden herkesi kanyonumuza gezmeye sağlıklı bir şekilde bekleriz." diye konuştu.

Pınarbaşı Belediye Başkanı Serkan Arı, "Kanyonlarıyla, mağaralarıyla anılan bir şehiriz. Horma Kanyonu da bunların önde gelenleridir. İçerisindeki yürüyüş parkuru da çok özeldir. Son günlerde Sayın Valimizin de talimatta bulunduğu kanyon güvenliği, kanyon geçişi bizler açısından önemliydi. Burasını Pınarbaşı Belediyesi olarak biz işletiyoruz. Tabi ki bu risklerinde neler olduğunu görmek istiyoruz. Tamda bu açıdan bu güvenlik önlemleri ne olabilir, nasıl önlemler alınabilir gibi toplantıların arefesinde bu tatbikatın burada gerçekleşmesi bizleri ayrıca mutlu etti." şeklinde konuştu.

Kastamonu İl Afet ve Acil Durum Müdürü Uğur Minder de, "Amacımız ortak çalışma nasıl olur, bu sayede eksikliklerimizi görmek istedik. Horma Kanyonu'nda muhtemel bir olayda nasıl çalışacağımızı göstermek adına bir ekip çalışması yaptık. Başarılı da oldu. Eksikliklerimizi gördük, bundan sonrasında daha iyi olacağız inşallah." ifadelerini kullandı.

Tatbikatın sonunda katılımcılara sertifikaları verildi.