Karadeniz'de tezgahlar balık çeşitleriyle doldu

Denize açılan balıkçılar, bol miktarda avladıkları palamut, mezgit ve barbunya ile limana döndü.

  • 854
Karadeniz'de tezgahlar balık çeşitleriyle doldu
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Sinop'ta balık tezgahları bol miktarda avlanan palamut, mezgit ve barbunya ile doldu.

Sinop açıklarında avlanan Karadenizli balıkçılar, limana kasaları balıkla dolu döndü.

Kilogram fiyatları 5 ile 15 lira arasında değişen balıkların bir kısmı ise Türkiye'nin farklı kentlerine gönderildi.

Sinop-Kastamonu Su Ürünleri Kooperatifleri Birliği Başkanı Ali Bayrak yaptığı açıklamada, av sezonunun oldukça verimli geçtiğini söyledi.

Özellikle palamut ve barbunya avının bereketli geçtiğine işaret eden Bayrak, 10 gün öncesine kadar kilogramı 50 liradan satılan barbunyanın bu günlerde 15 liradan satıldığını vurguladı.

Palamudun ise tane fiyatının 5 liraya kadar gerilediğine dikkati çeken Ali Bayrak, şöyle devam etti:

"Tezgahlar şu an çeşit çeşit balık türleriyle dolu. Vatandaşlarımız istedikleri balıkları çok uygun fiyatlara alabiliyorlar. Mesela palamut tanesi 5 liradan alıcı buluyor. Barbunya gibi balık kilogramı 15 liradan satılıyor. Çok şükür deniz bu av sezonunda bereketli. Deniz suyu sıcaklığı düştükçe daha da artacaktır. Palamut avının birkaç ay daha bollaşarak devam etmesini arzu ediyoruz. Çünkü palamut maddi açıdan en çok kazandıran balık türleri arasında."

Bayrak, bir yandan da hamsi avcılığının başlamasını beklediklerini vurgulayarak, "İnşallah hamsi de bol olacak. Zor günler geçiren balıkçılarımızın yüzü gülecek diye umut ediyoruz. Deniz verdikçe hem vatandaş ucuz balık yemeye hem de balıkçılarımız daha çok para kazanmaya devam edecek." dedi.