KASRAK, afetlere hazırlanıyor

Kastamonu Radyo Amatörleri ve Arama Kurtarma Derneği (KASRAK) afetlere hazırlanıyor.

  • 664
KASRAK, afetlere hazırlanıyor

6 Şubat'ta 10 ili etkileyen deprem felaketinin ardından bir kez daha ortaya çıkan 'vasıflı arama kurtarma' personeli ihtiyacı nedeniyle harekete geçen Kastamonu Radyo Amatörleri ve Arama Kurtarma Derneği (KASRAK) faaliyetlerine başladı.

Afet anlarında ortaya çıkan 'iletişim' sorununa yönelik ilk faaliyetini Temel Telsiz Kullanımı Eğitimi alanında gerçekleştirdi.

Eğitim kapsamında; telsiz ve telsiz sistemleri hakkında bilgi, lokal ve genel iletişimin nasıl sağlanacağı anlatılırken, eğitim sonunda bilgilerin pekiştirilmesi için mini bir tatbikat gerçekleştirildi.

KASRAK Başkanı Adem Salcıoğlu, afet ve acil durumlarda ilk müdahale kapsamında üç temel alanda faaliyet yürütmek üzere çalışmalarını sürdürdüklerini, bunların Telsiz Amatörlüğü, Arama Kurtarma ve Psikososyal Destek olduğunu ifade etti.

"HER AN HAZIR OLMALIYIZ"

Bu üç temel alanda donanımlı, yetkin ekipler yetiştirmeyi hedeflediklerini belirten Salcıoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bir afet durumunda ilk müdahale kapsamında üç önemli unsur; sağlıklı iletişim, arama kurtarma, ilk yardım ve hem arama kurtarma faaliyetlerine katılanlar hem de travmaya maruz kalmış bireyler için psikososyal destek. Bizler tüm arkadaşlarımızla birlikte bu üç temel alanda hem toplumsal bir farkındalık oluşturmak hem de alanında yetkin ekipler yetiştirmek istiyoruz. Bunun için çalışmalarımız yoğun bir şekilde devam ediyor. Bizim temel önceliğimiz eğitim. Bu nedenle organizasyonumuz içerisinde oluşturduğumuz ilk yapı da Eğitim Çalışma Grubumuz oldu. Şu anda hedefimiz 2024 yılı için güçlü, etkin bir eğitim takvimi oluşturmak. Aynı zamanda bu yıl sonuna kadar da temel farkındalık eğitimlerimizi tamamlamak. Şehrimiz, bölgemiz, ülkemiz farklı afetlere açık bir coğrafya. Bu nedenle güvenli bir gelecek beklentisi için bilgili ve donanımlı bir şekilde her an hazır olmalıyız."