Kastamonu Barosundan Saldırıya Kınama

Kastamonu Baro Başkanı Av. Mehmet Çiftçi, Ankara'da meydana gelen patlamadaki saldırının hedefinin Türkiye Cumhuriyeti olduğunu belirterek, en güzel cevabı da Türk Milletinin vereceğini söyledi.

  • 436
Kastamonu Barosundan Saldırıya Kınama
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Türkiye Barolar Birliği ve Kastamonu Barosu olarak Ankara’daki hain saldırıyı gerçekleştirenleri ve arkasındaki karanlık odakları en sert şekilde lanetlediklerini belirten Kastamonu Baro Başkanı Av. Mehmet Çiftçi, yaptığı yazılı açıklamada şunları kaydetti: 
“Saldırının hedefi, bir bütün olarak ülkemizdir. Türk Milleti bu saldırıya karşı birlik olmak zorundadır. Zamanlaması, yeri ve hedefi; bu saldırının arka planında derin ve karmaşık bir kurgu olduğunu göstermektedir. Buna rağmen, 78 milyon vatandaşımızın millet olma bilinciyle kucaklaşması halinde, sinsice yapılan planlar hedefine ulaşamayacaktır. Millet olmak demek; kaderde, tasada ve kıvançta bir olmak demektir. Kısa vadeli iç siyaset hesaplarıyla kutuplaştırılmış, birbirine düşman haline getirilmiş bir millet, varlığına kasteden bir saldırı karşısında tek vücut olamaz. Tek vücut olmak demek, devleti yönetenlerin her yaptığını onaylamak veya her yaptığına karşı çıkmak demek değildir. Türkiye’nin milli menfaatleri her türlü siyasi hesabın üzerindedir. Başta siyasi iktidar ve muhalefet olmak üzere, herkesin, devlet ile siyasi iktidarın farklı kurumlar olduğunu bilmesi ve buna göre davranması zorunludur. Devleti korumak, siyasi iktidar lehine çalışmak değildir. Siyasi iktidarı eleştirmek de devlete düşmanlık yapmak değildir. Bizi millet yapan bağları korumanın vazgeçilmez şartı, adalete ve hukuk devletine güvenin tesis edilmesidir. Hangi siyasi düşünceden, mezhepten, dinden, etnik kökenden ve cinsiyetten olursa olsun her vatandaşımızın Türk Milletinin asli unsuru olmaktan gurur ve güven duyar hale gelmesi sağlanmalıdır. Devlet görevlileri, bu ilke çerçevesinde hareket etmelidir. Bunun için; bağımsız, tarafsız, adil yargılama yapabilen, savunmanın etkin ve eşit olduğu bir yargı sistemini acilen ve el birliğiyle kurmak zorundayız. Amacımız, tüm kurum ve kurallarıyla işleyen çoğulcu-katılımcı demokrasinin inşasıdır. Ancak bu şekilde, milli birlik ve beraberliğimizi koruyabilir, “top yekûn saldırı”ya karşı “top yekûn cevap” verebiliriz. Bu alçakça saldırıda şehit olan Türk Silahlı Kuvvetlerinin asker ve sivil kıymetli mensuplarına Allah’tan rahmet, yakınlarına ve saldırının doğrudan hedefi olan Türk Milleti’ne başsağlığı, yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz”

(İHA)