Kastamonu Belediyespor Avrupa'yı Garantiledi

Hentbol Bayanlar Süper Ligi'nde mücadele eden Kastamonu Belediyespor, play-off karşılaşmasında Üsküdar Belediyespor'u yenerek Avrupa kupalarına katılmayı garantiledi.

  • 551
Kastamonu Belediyespor Avrupa'yı Garantiledi
TAKİP ET Google News ile Takip Et


Hentbol Bayanlar Süper Ligi’nde sezonu dördüncü sırada bitirerek, play-off oynama şansı bulan Kastamonu Belediyespor, Atatürk Spor Salonu'nda konuk ettiği Üsküdar Belediyespor’u 41-33 yenerek, Avrupa kupalarına katılmayı garantiledi. Kastamonu Belediyespor, karşılaşmanın ilk yarısını da 18-16 önde tamamladı.

Karşılaşma sonrası açıklamada bulunan Kastamonu Belediyespor Antrenörü Osman Kalyoncu, “Ağustos ayından başlayarak hepimiz yoğun bir programın içerisine girdik ve o program dahilinde hepimiz iyi kötü, acı tatlı günler yaşadık. Bugün geldiğimiz noktada maç sonrasında alınan sonuç itibariyle pankart açabiliyorsak bu durum bizi fazlasıyla mutlu ediyor. Kastamonu şehri Kastamonu Belediyespor’un elde ettiği başarıyı iyi kullanmalı diye düşünüyorum. Özellikle Avrupa kupaları maçları oynadığımız hedefte ve sonunda da kaliteli oyuncularla hedefimizi iki çıta birden yükseltmenin yollarını aramalıyız. Kastamonu’da birinci ve ikinci ligde olan takımlar var. Bunların da stratejilerini düzgün kurduğumuz takdirde Kastamonu hentbolunun uzun vadede çok iyi noktalara gideceğinden eminim. Bu aldığımız sonuç ile Avrupa kupaları garanti hale geldi” dedi.

Kastamonu Belediyespor’un ileriye dönük hedefleri hakkında da bilgiler veren Kalyoncu, “Bundan sonraki hedeflerimiz oynadığımız her maçı galip gelerek kulübümüze maddi anlamda kazanımlar elde ettirmektir. Bu demek değildir ki teslimiyetçi bir yapıya sahibiz. Büyük ihtimalle Antalya Muratpaşa Belediyesi ile çaprazda karşılaşacağız. Takımı sakatlıklardan uzak 5’li müsabakaya hazırlamamız gerekiyor. Önümüzde iki tane maç daha var. Bizim için prestij ve antrenman maçı gibi gözüküyor. Yeni Mahalle Belediyespor’u evimizde ağırlarken play-off’ların son maçını Üsküdar Belediye ile oynayacağız. Yarından itibaren herkesle bir araya gelerek bu takımın, alt liglerdeki takımlarımızın hedeflerini masaya yatırmalıyız. Ben sadece A takımın durumunu gözeterek hedef koymamalıyım. Takımlarımızın hedeflerini belirleyerek 3 yıllık plan oluşturmalıyız. Tekrardan söylüyorum. Biz hentbolda Şampiyonlar Ligi oynarsak Türkiye’de ses getiririz. Biz Şampiyonlar Ligi oynarsak Kastamonu o zaman olimpiyatlara uygun salon yaptırır” diye konuştu.


“YABANCI OYUNCU DÜZENLEMESİNİ DOĞRU BULUYORUM”
Türkiye Hentbol Federasyonu tarafından yabancı oyuncu sınırlamasının 14’e yükseltilmesini de değerlendiren Osman Kalyoncu, şöyle konuştu:
“Ben, bu kararın nasıl uygulanacağına bakıyorum. Ben altyapı kurulmadan 14 tane yabancı oyuncunun alınmasına tepkiliyim. Ama federasyonun almış olduğu karar Türk hentbolu için doğru bir karardır. Hedefler doğru belirlenmediği zaman ortaya sıkıntılı durumlar çıkabilir. Ardeşen lige 3 kupa iddiasıyla çıktı, bir kupa dahi alamadı. Kadrosundaki 8 yabancı oyuncunun 2’si sakatlandı. Alınan kararı en iyi nasıl kullanabiliriz ona bakmak gerekiyor. Muratpaşa’nın koyduğu hedef gibi bir hedef koyuluyorsa Danimarka’nın kurduğu takımlar gibi bir takım kurmak gerekiyor. Bu zamana kadar bu şehirde her şey hedefsizdi. Ancak hedefi ortaya düzgün koyarsak federasyonun yabancı kararını da en iyi şekilde kullanırız. Alınan yabancı oyuncu kararı Hentbol Milli Takımı’nı etkilemez. Bizim gençleştik dediğimiz kadrolara Avrupalılar yaşlı diyor. Bize çıkan gruplar Rusya, Danimarka, Avusturya. Bizim bu gruptan çıkmamız zaten imkansız. Rusya’nın, Danimarka’nın ve Avusturya’nın olduğu yerde bizim şu andaki yapımızla çıkma şansımız yok. Türk oyuncularımızın yabancı oyunculardan öğreneceği çok şey var.”

VEDAT YUNUS İKİZOĞLU (İHA)