Kastamonu'da Kar Kalınlığı 1,5 Metreyi Geçti

Tüm Türkiye'ye etkisi altına alan kar yağışı, Kastamonu'da giderek şiddetini arttırmaya devam ediyor.

  • 2391
Kastamonu'da Kar Kalınlığı 1,5 Metreyi Geçti
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Cide ilçesinde kar kalınlığının yer yer 1,5 metreyi geçtiği belirtildi. 

Türkiye’nin önemli kayak merkezleri arasında yer alan Ilgaz Dağı’nda ise kar kalınlığı 24 santimi buldu.

Kar yağışının etkili olan diğer Kastamonu’nun diğer ilçesi İnebolu’da da, hayat durma noktasına geldi. Karın en çok etkili olduğu ilçelerden İnebolu’da, ilçe merkezinde kar kalınlığı 40 santime ulaştı. Araçlar, kar yığınlarının altında kaldı. Belediye ekipleri, ilçe merkezinde kaldırımlarda ve yollarda kar temizleme çalışması yaptı. Ayrıca İnebolu’nun yüksek kesimlerinde kar kalınlığının 80 santimi geçtiği öğrenildi.

Azdavay’da ise ilçe merkezinde kar kalınlığı 15 santimetreye ulaşırken, yüksek rakımlı köylerde de bir metreyi buldu. Azdavay’da kar kalınlığı nedeniyle taşımalı sistemle eğitim gören okullarda eğitime bugün ara verildi. Pınarbaşı’nda da, kar kalınlığı 22 santimi ulaştı.

Kar yağışının en çok etkili olduğu ilçelerden Cide’de ise kar kalınlığı yüksek kesimlerde 1,5 metreyi geçti. Kar yağışı nedeniyle, köylerde hem haberleşme sağlanamıyor hem de elektrik verilemiyor.

Öte yandan, Ağlı-Cide arasında yoğun kar yağışı nedeniyle araç trafiğine kapanırken, Azdavay-Kastamonu ile Azdavay-Pınarbaşı karayolunda da, Karayolları ekiplerince sürekli çalışma yapılarak açık tutulmaya çalışılıyor.

(İHA)