Kastamonu'da 58 Bin Öğrenci, Karnesini Aldı

Kastamonu'da yarıyıl tatilinin başlamasıyla birlikte 58 bin 632 öğrenci, karnesine kavuştu.

  • 656
Kastamonu'da 58 Bin Öğrenci, Karnesini Aldı
TAKİP ET Google News ile Takip Et


Kastamonu’da birinci yarıyıl döneminin bitmesinin ardından, öğrenciler karne heyecanı yaşadı. Kent genelinde toplam 58 bin 632 öğrenci karnelerini alarak, 15 günlük sömestr tatiline girdiler. Temsili karne dağıtım töreni ise, Darende İlkokulunda yapıldı. Törende, MHP Kastamonu Milletvekili Emin Çınar, Belediye Başkan Vekili Eşref Can, Emniyet Müdürü Mustafa Yoldan, Milli Eğitim Müdürü Mustafa Çelik, İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Kayıkçı, Okul Müdürü Kenan Özdemir ile veliler katıldı.

Çınar ile beraberindekiler, sınıfları gezerek, öğrencilere karnelerini dağıttı. Öğrencilerle bir süre de sohbet eden Emin Çınar, velilerinde taleplerini dinledi. Ayrıca Kastamonu Belediyesi de, öğrencilere yarıyıl tatilinde okumaları için kitap hediye etti.

Törende konuşan Kastamonu Milli Eğitim Müdürü Mustafa Çelik, karne notlarının öğrencilerin kişiliğini değil, sadece akademik başarısını değerlendirdiğini belirterek, “Eğitim-öğretim yılının bir dönemini daha tamamlamış bulunuyoruz. Bu karne gününde çocuklarımızı en iyi şekilde yetiştirmek için gayret gösteren öğretmen ve yöneticilerimize teşekkür ediyorum. Ülkemizi güçlü yarınlara taşımak için eğitimine devam eden öğrencilerimize ve onları en iyi şekilde hayata hazırlamaya çalışan değerli velilerimize de ayrıca teşekkür ediyorum” dedi.

Karnelerin çocukların karakterini, kişiliğini değerlendiren bir belge olmadığına dikkat çeken Çelik, “Karne sadece eğitim-öğretim süreci sonunda sizlerin çalışmalarını herkesin anlayabileceği şekilde belirleyen akademik bir değerlendirmedir. Biz asıl olanın önce iyi insan olmak sonra bilgiyle donanmak olduğunu biliyoruz ve sizlerin bu şekilde yetişmeniz için gayret gösteriyoruz. Karnenizdeki notunuz ne olursa olsun bizler için çok değerli olduğunuzu bilmenizi istiyoruz” diye konuştu.

Velilere de seslenen Çelik, çocuklarını en iyi şekilde hayata hazırlamaya çalışan ve bu uğurda çok fazla gayret gösterildiğini bilincinde olduklarını ifada ederek, “Çocuklarımızı en iyi şekilde hayata hazırlamaya çalıştığınızı ve bu uğurda çok gayret gösterdiğinizin bilincindeyiz. Karnelerindeki notlar ne olursa olsun onlar bizim çocuklarımız ve her biri, başkalarıyla kıyaslanmayacak kadar ayrı bir değer. Kendi öğrenciliğimiz dönemini de düşünerek karne notları yüzünden onları kıracak, üzecek tutum ve davranışlardan uzak durmalıyız. Çocuklarımızın başarılı yönlerini takdir etmeli, geliştirmeleri gereken yönleri için onlara destek vermeliyiz” ifadelerini kullandı.

Çelik, şöyle devam etti: “Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımıza, hayatlarında ihtiyaç duyacakları bilgi ve becerilerin kazandırılması için emek verdiniz, gayret sarf ettiniz. Bundan dolayı il, ilçe ve okul yöneticilerimize, öğretmenlerimize, şeflerimize, memurlarımıza ve hizmetli arkadaşlarıma teşekkür ederim. Daha tatile girmeden eğitim- öğretim yılının ikinci döneminde başarıyı daha da artırmanın planlamasını yapmaya başladığınızdan eminim, emeklerinize tekrar teşekkür ediyorum. Dönem sona ererken öğretmen ve öğrencilerimizin yarıyıl tatillerini sağlık ve mutluluk içerisinde geçirmelerini diliyor, saygılar sunuyorum”

Karne töreninin ardından öğrenciler, aldıkları karnelerini velilerine göstererek sevinçlerini paylaştılar.
Öte yandan, öğrencilerle birlikte 4 bin 241 öğretmende yarıyıl tatiline girdi. 9 Şubat Pazartesi günü tekrar başlayacak olan okullar, 12 Haziran’da kapanacak.

VEDAT YUNUS İKİZOĞLU (İHA)