Kastamonu'da Tarihi Konaklar Ayağa Kaldırılıyor

Kastamonu Belediyesi tarafından şehir merkezinde bulunan tarihi konaklar, restore edilerek ayağa kaldırılıyor.

  • 703
Kastamonu'da Tarihi Konaklar Ayağa Kaldırılıyor
TAKİP ET Google News ile Takip Et

KASTAMONU’DA TARİHİ KONAKLAR AYAĞA KALDIRILIYOR

VEDAT YUNUS İKİZOĞLU (İHA) - Kastamonu Belediyesi tarafından şehir merkezinde bulunan tarihi konaklar, restore edilerek ayağa kaldırılıyor.

Kastamonu Belediyesi, Beyçelebi Mahallesi’nde başlattığı cephe iyileştirme ve restorasyon çalışmalarına aralıksız devam ediyor. Sirkeli konağından başlayarak Vali konağının bulunduğu Horozoğlu Sokağa kadar uzanan tarihi sokakta bulunan konakların cepheleri, aslına uygun şekilde restore ediliyor. Şehrin, Ankara ve İstanbul yolları girişinde bulunan ve misafirlere ‘hoş geldiniz’ diyerek karşılayan bu eserler, ayağa kaldırıldığında şehir kimliğine önemli ölçüde katkı sunmayı bekleniyor. Ayrıca bu çalışmalar kapsamında tarihi tuz değirmeni koruma altına alınarak yok olması önlenmesi hedefleniyor.

Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş, “Bu şehri tarihiyle, kültürüyle, maneviyatı ve evliyalarıyla, her cephede namus ve şeref mücadelesinde canlarını veren şehitleriyle, doğasıyla, yemekleriyle, sporuyla, havası ve suyuyla kısacası her şeyiyle seviyor ve sahipleniyoruz. Belediye olarak biz bir çalışma başlattık. Dedik ki “Gelin bu şehrin konaklarını birlikte ayağa kaldıralım. Biz bu çalışmaları hız kesmeden sürdüreceğiz. Kış, hafta sonu, gece, gündüz demeden bir çalışma yürütüyoruz. Çünkü biz bu şehri çok ama çok seviyoruz. Bizim gibi sevdası Kastamonu ola herkese, tüm vatandaşlarımıza sesleniyorum. Gelin maddi durumunuz nispetinde bir tarihi esere sahip çıkın. Bir konak alın ve onarımını yapın. Bu konuda Belediye olarak her türlü desteği vermeye biz hazırız. Yeter ki şehrimizin çehresi değişsin. İlimize gelen turistler ve resmi ziyaretçilerimiz bizlere çok güzel izlenimlerini aktarıyorlar. Tek söyledikleri olumsuz şey “Bu güzelliklere sahip çıkılmamış” oluyor. Değerli kardeşlerim, siyasi partileriyle, sivil toplum kuruluşlarıyla, devlet kurumlarıyla işçisiyle, esnafıyla, tüccarıyla, kısacası tüm Kastamonu halkıyla bu şehre bir çivi çakalım. Bir taşını da beraberce onaralım. Gelin bu şehri birlikte ayağa kaldıralım. Ben varım diyen herkesi, başlattığımız bu çalışmaya bekliyorum” dedi.