Kastamonu'dan Turizm Atağı

Kastamonu'da bulunan Çatak Kanyonuna yapılacak olan 'Engelli Erişimine Uygun Ziyaretçi Merkezi ve Yürüyüş Yolu' ihalesi yapıldı.

  • 798
Kastamonu'dan Turizm Atağı
TAKİP ET Google News ile Takip Et


Kastamonu’nun Azdavay İlçesinde, Türkiye’deki ilk, Avrupa’da ise PAN Parks sertifikalı 13. korunan alan olan Küre Dağları Milli Parkı sınırları içeresinde bulunan Çatak Kanyonunu engelliler için erişilebilir hale getirmek amacı ile başlatılan ‘Engelli Dostu Milli Park: Küre Dağları Milli Parkı’ projesi kapsamında Azdavay Kaymakamlığınca yapılan ihale ile daha önce Karakuşlu Köyü İlkokulu ve lojmanları olarak kullanılan ancak okulun kapanmasının ardından atıl duruma gelen beş binanın engellilerin kullanımına uygun olarak restorasyonu ve 1500 metre uzunluğunda engelli erişimine uygun yürüyüş parkuru yapılacak.

Azdavay Kaymakamı Ali Güner, yapılan çalışmaların Türkiye’de bir ilk olduğunu belirterek “Engelli Erişimine Uygun Ziyaretçi Merkezi ve Yürüyüş Yolu ihalesini yaptık yüklenici firma 120 gün içeresinde çalışmaları bitirecek ve teslim edecek. Bu projeden ayrı olarak yürütülmekte olan Çatak Kanyonu gözetleme noktasına yapılacak cam teras projesin dede ihale aşamasına gelmek üzereyiz” diye konuştu.

Dünyanın 4. büyük kanyonu olma özelliğini taşıyan Çatak Kanyonuna Azdavay İlçesine yedi kilometre uzaklıkta bulunuyor. Araç ulaşımına uygun olmayan doğa içeresindeki bin 500 metre yürüyüş parkuru yaya olarak geçildikten sonra 900 metre yüksekliğine sahip olan gözetleme noktasına ulaşılıyor. Gözetleme noktasından Çatak Kanyonu cazibesi, vahşiliği ile kilometrelerce kanyon uzantısı seyir edilebiliniyor.

EYÜP ŞEN (İHA)