Kostan Dağında 7 Metrelik Dev Kar Kütleleri

KOSTAN DAĞINDA 7 METRELİK DEV KAR KÜTLELERİ

  • 502
Kostan Dağında 7 Metrelik Dev Kar Kütleleri
TAKİP ET Google News ile Takip Et

KOSTAN DAĞINDA 7 METRELİK DEV KAR KÜTLELERİ

Gümüşhane-Yağmurdere karayolunun 2 bin 280 metre rakımlı Kostan Dağı geçidinde yer yer yüksekliği 7 metreyi bulan kar kütleleri sürücüleri hem korkutuyor, hem de güzel görüntülerin oluşmasına neden oluyor. 

Yağmurdere vadisinde bulunan 18 köye ulaşımın sağlandığı geçit, özellikle kış mevsiminde sürücülerin korkulu rüyası. Tipisi ile meşhur geçitte esinti sebebiyle yol kenarında ki kar kürtüklerinin boyu yer yer 7 metreye ulaştı.

Kış ayları boyunca karla mücadele ekiplerini oldukça zorlayan, tipi ve fırtınası ile meşhur ve Gümüşhane’nin en zor geçitlerinden birisi olarak bilinen Kostan dağı geçidinde, 6-7 metreyi bulan kar kürtüklerinin bulunduğunu belirten İdris Kaya, havaların aşırı soğuk olduğu bölgede kar yağışının ardından gerçekleşen tipinin, dağdaki tüm karı bu geçide topladığını ve buza dönüştürdüğünü söyledi.
Kar kürtüklerinin kendiliğinden eridiğini, trafiği engelleyecek herhangi bir tehlikesinin olmadığını kaydeden Kaya, kürtüklerin Mayıs ayı sonlarında doğru eridiğini de sözlerine ekledi.