Merinos Irkı Damızlık Koç Dağıtımı

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından uygulanan 'Koyun ve Keçilerde Verimliliği Artırma Projesi' kapsamında, Kastamonu'da merinos ırkı damızlık koç dağıtımı yapıldı.

  • 398
Merinos Irkı Damızlık Koç Dağıtımı
TAKİP ET Google News ile Takip Et


Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından uygulanan “Koyun ve Keçilerde Verimliliği Artırma Projesi” kapsamında, çiftçilerin elinde bulunan koyun sürülerine, yüksek vasıflı erkek damızlıkların katılımı ile kan değişimi sağlanarak işletmelerin daha verimli olması hedefleniyor.

Bu kapsamda, yapılan koç dağıtım törenine, İl Müdürü Osman Yaman, Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği yetkilileri, şube müdürleri ve çok sayıda çiftçi katıldı.
Damızlık koç dağıtım töreninde konuşan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Osman Yaman, “İlimizde hayvancılığın çok önemli olduğunu, bu zor mesleği seçerek ilimiz ve ülkemiz tarımına yapılan katkılar nedeni ile çiftçilerimize çok teşekkür ediyorum. Bakanlığımız tarafından 2010 yılından beri uygulanan bu proje ile mevcut sürülerin üstün verimli koçlar ile kan değişiminin sağlanarak daha verimli işletme haline gelmesi hedefleniyor. Bugün burada Taşköprü ilçesine 14, Merkez ilçeye 8, Devrekani ilçesine 6, Tosya ilçesine 4, Bozkurt ilçesine 2 ve Seydiler ile Araç ilçelerine 1’er adet olmak üzere toplam 36 damızlık koç dağıtıldı. Damızlıkların Polatlı Tarım İşletme Müdürlüğünden titizlikle seçildi. Koç alacak kişilerin İlimiz Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği ile yapılan müşterek bir çalışma ile belirlendi. Koyun popülasyonunun mevcut durumuna göre merinos ırkının tercih edildi. Daha önce bu projeden yararlanan çiftçilerimize koç verilmedi. İşletmede bulunan koç sayısına göre miktarın belirlendi. Proje 3 yıl süreli geçerli olacak. Bu süre zarfında verilen koçların kontrollerini yapacağız. Herhangi bir olumsuzluk olması durumunda Veteriner Hekimlerimize başvurmaları gerekiyor ve damızlık koçların İlimiz ve Ülkemiz tarımına hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Proje kapsamında verilen koçlar, yapılan kura çekiminin ardından hak sahibi çiftçilere dağıtıldı.

Proje süresince damızlık koçlar, kesilemez, satılamaz veya başka birine devredilemeyecek. Bu süre zarfından herhangi bir ölüm veya sakatlanma olduğunda, resmi Veteriner Hekim tarafından rapor tutturulması gerekecek.

VEDAT YUNUS İKİZOĞLU (İHA)