'OSB'de yangın hattı yok'

İş adamı Ahmet Katar, Organize Sanayi Bölgesinde olası bir yangında, yangın hattı bulunmadığından itfaiyenin ancak soğutma çalışması için olay yerine gelebileceğini söyledi.

  • 1701
'OSB'de yangın hattı yok'

İş adamı Ahmet Katar, geçen hafta Tosya'da meydana gelen fabrika yangını ve Organize Sanayi Bölgelerinde (OSB) alınması gereken tedbirlerle ilgili açıklamada bulundu.

Katar, "Tosya Organize Sanayi Bölgemizde geçtiğimiz hafta meydana gelen yangında ilçenin önemli fabrikalarından birinin herkesin gözü önünde tamamen yandığına üzülerek şahit olduk." dedi.

"Bu yangından çıkarmamız gereken dersler var"

Katar, "Bir fabrikayı kurmak uzun yıllar alsa da yok olması bir kaç saat sürebiliyor. Buradan fabrika sahiplerine ve çalışanlarına geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Bu yangından çıkarmamız gereken önemli dersler olduğu için böyle bir açıklama yapma ihtiyacı duydum. Yangından sonra öğrendik ki Tosya Organize Sanayi Bölgesi'nde yangın hattı yokmuş aynı Kastamonu Organize Sanayi Bölgesi'nde olduğu gibi." diye konuştu.

"OSB'lerde yangın hattı yok"

İş adamı Katar, "Kastamonu OSB'de yıllardır her genel kurulda ve her toplantıda gündeme getirmiş olduğumuz bu konu hala çözülebilmiş değil. Organize Sanayi Bölgemiz çatısı altında faaliyet gösteren ağaç sanayi ve tekstil gibi olası bir yangından çok ciddi zarar görebilecek birçok firma var. Her ne kadar firmalarımız kendi bünyelerinde yangın önlemleri almaya çalışsalar da bir yangın durumunda maalesef ki bunlar yeterli olmayacaktır. Mevcut durumda Organize Sanayi Bölgesi'nde yangın hattı bulunmamaktadır. İl merkezinden itfaiyenin Kastamonu Organize Sanayi Bölgesi'ne ulaşması en az yarım saat sürmektedir. Bunun anlamı olası bir büyük yangın durumunda itfaiye ancak soğutma çalışması için olay yerine gelebilecektir." ifadelerini kullandı.

"Fabrikaların içindeki yangın hattında su yok"

Katar şöyle devam etti:

"Tosya'da yaşanan elim hadise bize bir kere daha bu konunun önemini hatırlattı. Fabrikaların içine yangın hattı bağlatıyoruz ama hatta gelen su yok. Bir sanayici olarak bu konuları tekrar gündeme getirmeyi bir vazife olarak görüyorum. OSB Genel Kurullarında yangın hattı ve su konularında ne kadar mücadele ettiğimize tüm sanayici arkadaşlarımız şahittir. Artık bekleme zamanı geçiyor. Maddi ve manevi zararlarla karşılaşmamak adına OSB Yönetimimizi bu konuya el atmaya davet ediyorum. Bu durum sadece sanayicimiz için değil fabrika çalışanlarımız için de önemlidir. Allah korusun bir can kaybının yanı sıra, kullanılamaz hale gelen fabrikalarda çalışan işçi kardeşlerimizin belli bir süre işsiz kalması durumu da ortaya çıkabilmektedir. Tedbir almak yöneticilerin görevidir. Geri kalan takdir-i ilahidir."