Öz: 'Aile Hekimlerine Acil Nöbeti Kabul Edilemez'

Sağlık-Sen Kastamonu Şube Başkanı Mehmet Öz, aile hekimlerine acil nöbetinin kabul edilemez olduğunu söyledi.

  • 448
Öz: 'Aile Hekimlerine Acil Nöbeti Kabul Edilemez'
TAKİP ET Google News ile Takip Et

SAĞLIK-SEN KASTAMONU ŞUBE BAŞKANI MEHMET ÖZ: “AİLE HEKİMLERİNE ACİL NÖBETİ KABUL EDİLEMEZ”

VEDAT YUNUS İKİZOĞLU (İHA) - Sağlık-Sen Kastamonu Şube Başkanı Mehmet Öz, aile hekimlerine acil nöbetinin kabul edilemez olduğunu söyledi.

Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı ve Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş’in aile hekimlerine hastane acil servislerinde nöbet tutturulmak istenmesine karşı çıktığını açıklayan Mehmet Öz, aile hekimliği sisteminin kuruluş amaçları arasında acil nöbeti tutmanın bulunmadığını hatırlatarak, Sağlık Bakanlığını sağduyulu bir yaklaşım ortaya koymaya ve aile hekimliği sisteminin ruhuna zarar verecek yaklaşımlardan vazgeçmeye çağırdı.

Hastane acillerindeki iş yükünü paylaştırma amacıyla aile hekimlerine nöbet uygulamasının, aile hekimliği faaliyetlerinin ve hedeflerinin ruhuna uygun olmayan zorlama bir tasarruf olduğunu ifade eden Mehmet Öz, “Sağlık-Sen olarak geçmişte de kamuoyuna açıkladığımız üzere, bu uygulamayı doğru bulmuyoruz. Aile hekimliği sisteminin kuruluş amaçları arasında acil nöbeti tutmak bulunmamaktadır. Aile hekimliği faaliyetlerinin etkinlik ve niteliğini artırma konusunda atılacak her adımı destekleriz, ancak aile hekimlerini sorumluluk alanı kapsamındaki saha çalışmaları dışında aile sağlığı merkezlerinin dışında hizmet sunmaya zorlayan hiçbir uygulamayı desteklemeyiz” şeklinde konuştu.

Aile hekimlerinin, önleyici sağlık hizmetleri kapsamında, insanların sağlığını koruma ve geliştirme adına önemli sorumluluklar yüklendiğini ifade eden Öz, “Bu noktada ‘Hastalık Bakanlığı değil, Sağlık Bakanlığıyız’ diyerek, haklı bir biçimde, toplum sağlığını koruma ve geliştirme mücadelesine büyük önem atfeden sayın Sağlık Bakanımıza, aile hekimlerimizin toplum sağlığı mücadelesinin başarıya ulaşmasındaki hayati rolünü bir kez daha hatırlatıyoruz. Türkiye’nin sağlık mücadelesinde koruyucu ve önleyici hizmetlerin etkinliğinin artması gibi temel bir hedefle çelişen nöbet uygulamasında ısrar edilerek aile hekimlerimiz küstürülmemelidir” dedi.

"BAKANLIK ISRARINDAN VAZGEÇMELİ"

Sağlık sisteminin başarısı ve ülke insanının sağlığı için eşsiz bir fedakarlık sergileyen sağlık çalışanlarının, sağlık hizmeti sunumu sürecine ilişkin sahanın ihtiyaçları ve sistemin ruhuyla çelişen, idari uygulamaların baskısını yaşamaya devam ettiğini ifade eden Mehmet Öz, bugün bir genelge yayınlayarak bu konuda ısrarını sürdüren Bakanlık yetkililerini ısrarlarından vazgeçmeye, sağduyulu bir yaklaşım ortaya koyarak aile hekimliği sisteminin ruhuna zarar verecek yaklaşımlardan vazgeçmeye çağırdı.

Hastane acil servislerindeki yoğunlukla ilgili de değerlendirmede bulunan Mehmet Öz, triaj uygulamalarının acile başvuranların yüzde 80’inin yeşil alan hastası olduğunu ortaya koyduğunu belirterek, şöyle devam etti: “Acil servisleri meşgul eden, acil servis çalışanlarının iş yükünü ve yıpranmışlığını artıran bu çarpık tablonun palyatif çözümlerle düzeltilmeye çalışılmasından vazgeçilmeli, topluma bilinç ve tutum kazandıracak, toplumun sağlık okuryazarlığı düzeyini yükseltecek etkin mücadele yöntemleri geliştirilerek minimize edilmelidir.”

Öz, Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş’in bu konudaki tasarrufuna göre, kendilerinin de bu doğrultuda hareket edeceğini sözlerine ekledi.