'Seçime 40 gün var, vaatler tutulmalı!'

Teç-Sen Genel Başkan Yardımcısı Erol Kaçakoğlu, '3600 ek gösterge sözünü Bakan Bilgin'e hatırlatıyoruz, seçime 40 gün var, verilen vaatler tutulmalı!' dedi.

  • 957
'Seçime 40 gün var, vaatler tutulmalı!'

Teç-Sen Genel Başkan Yardımcısı Erol Kaçakoğlu, 2018 yılı seçimlerinden önce verilen sözlerin tutulmadığını, seçime 40 gün kaldığını, tutulacağına olan inancının diri olduğunu söyledi.

"Siyasi parti beyannamelerinde vaat edilmişti"

Türkiye’de, 14 Mayıs 2023 Pazar günü Cumhurbaşkanı ve Milletvekilleri seçimi yapılacağını belirten Kaçakoğlu, "Öncelikle ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını dileriz. Ancak, 2018 yılı seçimlerinden önce siyasi parti beyannamelerinde, kamu çalışanlarına 'vaat' olarak verilen sözlerin tutulmadığını ve bu sözlerin yerine gelmesi için kalan sürenin 40 gün olduğunu hatırlatırız." diye konuştu.

Verilen sözlerin tutulacağına inandığını söyleyen Kaçakoğlu, "1965 yılından bugüne kadar görevini her türlü zorluğa, zorbalığa ve meşakkate rağmen yerine getiren Yardımcı Hizmetler Sınıfının kaldırılması ve bu kadroda görev yapan kamu çalışanlarının ise eğitim durumlarına uygun kadrolara atanması hakkında 2018 yılı seçimlerinden önce verilen sözlerin tutulacağına olan inancımız diridir." ifadelerini kullandı.

"3600 ek gösterge sözünü Bakan Bilgin'e hatırlatıyoruz"

Kaçakoğlu, "Ayrıca, kamuda yönetici pozisyonunda 'şef' olarak görev yapan kamu çalışanlarının özlük, sosyal, ekonomik ve mali hakları konusunda ciddi bir iyileştirilme yapılması için öncelikli olarak 1. derecede olan tüm kamu çalışanlarına 3600 ek gösterge verilmesi hakkında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'e verdiği sözü hatırlatırız." dedi.

Teç-Sen Genel Başkan Yardımcısı Erol Kaçakoğlu, "Kamu şeflerinin 'Özel Hizmet Tazminatlarının 135' ve 'Ek Ödeme Oranlarının 170' olması ekonomik hak kayıplarını önemli ölçüde karşılayacaktır. Yardımcı Hizmetler Sınıfında görev yapan aşçı/aşçı yardımcıları için ayrı bir parantez açılması ve bu kadrolarda görev yapan kamu çalışanlarının 'meslek' olarak değerlendirilmesi ile 'Teknik Hizmetler Sınıfına' geçişlerinin sağlaması gerekiyor." ifadelerini kullandı.

"Kamu çalışanlarının tahammülü yok"

Teç-Sen Genel Başkan Yardımcısı Kaçakoğlu şöyle devam etti:

"Bilinmesi gerekir ki, oyalamaya, vakit harcamaya, hele hele bu sorunların çözümünün seçimden sonrasına ötelenmesine kamu çalışanlarının tahammülü yoktur. Çeyrek asırdır bekleyen bu sorunların çözümü için kalan son günlerde torba yasa ile YHS ve 3600 meselesi köklü olarak çözüme kavuşsun ve bu son torba yasa müjdeler yasası olsun!"