Tosya Yarenleri, Milletvekili Çelik'i misafir etti

Kastamonu'nun Tosya ilçesinde faaliyet gösteren Tosya Ahi ve Yaren Dostları Derneği Tosya Yaren Meclisi, bu hafta AK Parti Kastamonu Milletvekili Metin Çelik'i misafir etti.

  • 618
Tosya Yarenleri, Milletvekili Çelik'i misafir etti
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Yaklaşık 8 yıldır başarılı çalışmaları ile Tosya kültürüne farklı bir ivme kazandıran Tosya Ahi ve Yaren Dostları Derneği ve Tosya Yaren Meclisi, 2016-2017 dönemi son yaren ocağını AK Parti Kastamonu Milletvekili Metin Çelik için yaktı. Programa, AK Parti Kastamonu Milletvekili Metin Çelik, Tosya Kaymakamı Deniz Pişkin, AK Parti il ve ilçe teşkilatı yönetim kurulu üyeleri ve davetliler katıldı.

Yaren Çavuşu İsmail Bazlamatcı’nın yaktığı yaren meclisi, misafirlerin selamlama töreni ile başladı. Çay ikramının ardından dönem Baş Ağası Fatih Lepeci tarafından misafirlere Yaren ve Yarenlik hakkında bilgiler verildi. Lepeci, amaçlarının gelenek ve göreneklerini, unutulmaya yüz tutmuş kültürel değerleri genç kuşaklara yaşayarak aktarmak olduğunu belirtti. Orta oyunları ve folklor gösterileri ve Erol Sevdi-Abdullah İrtik ikilisinin icra ettiği canlı müzik sunumları eşliğinde misafirler hoşça vakit geçirdiler. Davetlilerin orta oyunları ile folklor gösterilerine misafirlerde katıldı. Ayrıca yarenler, Tosya çiftetellisi ve çeşitli folklor oyunları sergileyerek davetlilerden büyük alkış topladı.

Yemek ikramının ardından AK Parti Milletvekili Metin Çelik, yaren meclisi ile ilgili değerlendirmede bulundu. Çelik, “Yaren Meclisine ilk defa katıldık. Yaptıkları kültürel çalışmaları hep yakından takip ettim. Katılmayı çok istemiştim ve nasip bu güne imiş.16 Nisan Referandum çalışmaları için Tosya’ya sabahtan geldik ve muhtarlarımızla ve de esnafımızla buluştuk. İnşallah 16 Nisan’da Tosya’dan ve Ülkemizden yüksek oranda Evet oyu ile Anayasa değişikliğini kabul edeceğiz. Tosya Yarenleri bizlere kültürümüzü, örf ve adetlerimizi yaşattı ve hatırlattı. Bu gece bizleri misafir eden Tosya Yarenlerine şahsım ve AK Parti Kastamonu teşkilatı olarak çok teşekkür ediyorum, iyi ki varsınız iyi ki bu geleneği yaşatıyorsunuz” dedi.

Yaren Meclisi, bu dönemki son yaren ocağını yakan Başağa Fatih Lepeci, katılımcılara teşekkür etti. Cezayir Marşının eşliğinde misafirler Yaren Meclisinden uğurlandı.