Türkiye'de İlk Ameliyat

Türkiye'de ilk defa yapılan yöntemle, koroner kalp hastalığı, inatçı göğüs ve kalp ağrısı olan 73 yaşındaki Nazmiye Küçükçoban ameliyat edildi.

  • 667
Türkiye'de İlk Ameliyat
TAKİP ET Google News ile Takip Et

TÜRKİYE'DE İLK AMELİYAT
- AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ'NDE, KORONER KALP HASTALIĞI, İNATÇI GÖĞÜS VE KALP AĞRISI OLAN BİR HASTAYA PERKÜTAN SPİNAL KORD STİMÜLASYONU YÖNTEMİYLE OMURİLİKTEN KALBE GİDEN SİNİRLERİN BULUNDUĞU BÖLGEYE KABLONUN UCUNA BAĞLI PİL YERLEŞTİRİLEREK AĞRILARIN AZALMASI SAĞLANDI 
- 73 YAŞINDAKİ NAZMİYE ÇOBANOĞLU:
-“ARTIK PAZAR ALIŞVERİŞİMİ RAHAT YAPABİLİYORUM”

Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde, koroner kalp hastalığı, inatçı göğüs ve kalp ağrısı olan bir hastaya, perkütan spinal kord stimülasyonu yöntemiyle omurilik bölgesinden çıkarak kalbe giden sinirlerin bulunduğu bölgeye kablonun ucuna bağlı pil yerleştirilerek ağrıların azalması sağlandı. 
Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Hastanesi Algoloji Bilim Dalı'ndan Prof.Dr. Mehmet Arif Yeğin, Kardiyoloji Anabilim Dalı'ndan Prof.Dr. Hüseyin Yılmaz, Algoloji Bilim Dalı'ndan Doç. Dr. Mert Akbaş, Anastezive Reanimelye Panabil Dalı'ndan Doç.Dr Şuat Şanlı tarafından Türkiye'de ilk defa yapılan yöntemle, koroner kalp hastalığı, inatçı göğüs ve kalp ağrısı olan 73 yaşındaki Nazmiye Küçükçoban ameliyat edildi. Küçükçoban'a, perkütan spinal kord stimülasyonu yöntemiyle omurilik bölgesinden çıkarak kalbe giden sinirlerin bulunduğu bölgeye kablonun ucuna bağlı pil yerleştirilerek ağrıların azalması sağlandı.

PİL YERLEŞTİRİLDİ
AÜ Hastanesi'nde düzenlenen toplantıda, Algoloji Bilim Dalı'ndan Prof.Dr. Mehmet Arif Yeğin, ameliyatın Türkiye'de ilk defa gerçekleştirildiğini söyledi. Nazmiye Küçükçoban'ın daha önce bypass ameliyatı olduğunu, 6 anjiyo ve 5 kez de stent uygulaması yapıldığını belirten Prof.Dr. Yeğin, şöyle konuştu: “Bu ameliyatların ardından Küçükçoban, göğüs ağrısından evinde iş yapamaz hale gelmiş. Yöntem kardiyolojik açıdan her türlü tedavileri yapılmış olan hastalara en son çare olarak uygulanıyor. Omurilik bölgesinden çıkarak kalbe giden sinirlerin bulunduğu bölgeye kablonun ucuna bağlı pil yerleştirdik. Bu sayede hastanın göğsünde hissettiği ağrı, kalp kasının kendi aktivitesini sağlamak için gerekli dolaşımı sağlayan damarlarda minimal bir genişleme olmasıyla azaldı”
AÜ Hastanesi Kardiyoloji Anabilim Dalı'ndan Prof.Dr. Hüseyin Yılmaz ise hastanın geçirdiği ameliyatların ardından sağlığının belli noktaya kadar gelebildiğini, ancak ağrılarının devam ettiğini aktardı.Nazmiye Küçükçoban'ın ağrıları nedeniyle günlük yaşantısında sıkıntı yaşadığını kaydeden Prof.Dr.Yılmaz, şunları söyledi: "Hastanın herhangi bir sosyal yaşantısı bulunmuyordu. Bu tür ameliyatlar hastanın kalp hastalığının geçtiği anlamına gelmez. Yine eskisi gibi dikkatli bir şekilde hayatlarını sürdürmeleri gerekir. Bu yöntemle yaşantısını engelleyen ağrılarını keserek hastayı yaşanabilir duruma getirdik." 

RAHATÇA PAZARA GİDEBİLİYORUM
Ameliyatın ardından ağrılarının geçtiğini belirten üç çocuk altı torun sahibi Nazmiye Çobanoğlu da, “Operasyondan önce günde 8 ile 10 arası hap kullanıyordum. Şimdi sadece 2 hap kullanıyorum. Artık rahatça pazar alışverişimi yapabiliyorum” diye konuştu.