Uluslararası Pompeiopolis konferansı sona erdi

  • 364
Uluslararası Pompeiopolis konferansı sona erdi
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Taşköprü’de Pompeiopolis Antik Kentindeki kazı çalışmalarının 10. yıl dönümü nedeniyle düzenlenen “Pompeiopolis’i Bağlama Oturtmak: Kıyaslamalı Bir Açıdan Anadolu’da Roma Kentlerinin Gelişimi” başlıklı konferans sona erdi.

Taşköprü Belediyesince çok amaçlı konferans salonunda gerçekleşen konferansta ABD, Almanya, Belçika, Fransa, İsviçre, İngiltere, İtalya, Kanada, Polonya, Romanya, Yunanistan ve Türkiye’den yaklaşık elli bilim insanı katıldı.

2 gün süren konferansta alanında uzman bilim insanları “Pompeiopolis ve Taşköprü Ovası’nın Yerleşim Düzeni”, “Pompeiopolis’te Tarım ve Hayvancılık”, “Pompeiopolis’te Mimari ve Kentsel Planlama”, “Pompeiopolis’in Su Yolları”, “Pompeiopolis’teki konut yapıları”, “Pompeiopolis Kaba Seramikleri’nin Ön Değerlendirmesi”, “Pompeiopolis’den Sikke Buluntuları ve Anadolu Bağlamında Yorumları”, “Paflagonya şahıs isimleri” konu başlıklarında sunum yaptılar. Sunumların ardından katılımcılar karşılıklı tartışarak konuları değerlendirdi.

Pompeiopolis Antik Kenti Kazı Başkanı ve Kastamonu Üniversitesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Latife Summerer, “Uluslararası ve disiplinler arası olarak 2006’dan bu yana devam eden “Pompeiopolis Araştırma Projesi” MÖ 64/63 yıllarında, Büyük Pompeius tarafından Paflagonya’da kurulan kent hakkında mevcut bilgileri tamamen değiştirdi. Antikçağda kentleşmenin geç başladığı ve sistematik arkeolojik araştırmaların da geç başlatıldığı bir bölge olan Paflagonya ve bilhassa Pompeiopolis, Roma emperyalizminin Karadeniz'in dağlık iç kesimlerine nasıl yayıldığına ve artan değişimlere cevap verecek potansiyele sahiptir” dedi.

Kazı sezonlarında elde edilen verilerin kentsel gelişime dair boşlukları arkeolojik kanıtlarla doldurmaya devam ettiğine değinen Summerer, yüzeyde görünür hiç bir yapı bulunmamasına rağmen, jeofizik ve sistematik bağlamsal kazı yöntemleri ile kentsel organizasyon ve tasarım anlayışına dair önemli bilgiler kazanıldığını ayrıca yerleşim alanları ile birlikte tiyatro, odeon, agora ve macellum da dâhil olmak üzere merkezi kamu binalarının yerlerinin tespit edildiğini kaydetti.

Summerer, şöyle devam etti: “Mimari elemanlardan elde edilen çeşitli kültür malzemeleri üzerine çalışmalar; çanak çömlek, yazıtlar, çatı kiremitleri, kemikler, sikkeler, cam ve diğer materyaller bize Pomoeiopolis’in MÖ. 64/63 yıllarındaki kuruluşu ve MS 7. yüzyıl sonlarındaki terkedilişi arasındaki kentsel gelişimi hakkında sonuç çıkarma imkânı verdi. Bu iki günlük çalıştay ile Pompeiopolis proje üyeleri ile diğer Roma şehirlerinde kazı ya da yüzey araştırmaları yürüten arkeologları ve Roma Anadolu’su uzmanı Antikçağ tarihçilerini bir araya getirmeyi amaçladık. Çalıştayda Roma Dönemi Anadolu şehirlerindeki kentleşme modelleri, mimari standartlar, kentsel örgütlenme ile ilgili daha genel tartışmalar ve kronoloji hakkında daha özel bilgiler ortaya çıktı. Programda ayrıca bildiriler kentsel tasarım ve kültür, kırsal kentleşme etkisi, kentlerdeki refah ve yoksulluk, nüfus artış ve azalışı gibi konulara değinildi.”

Konferansa Taşköprü Kaymakamı Zafer Coşkun, Taşköprü Belediye Başkanı Hüseyin Arslan, Belediye Başkan Yardımcısı Ceyhun Çorbacı, Belediye Meclis üyeleri, Kastamonu-Sinop-Amasra Arkeoloji Müzesi temsilcileri ile dünyanın çeşitli üniversitelerinden akademisyenler de hazır bulundu. Konferans bildirilerinin önümüzdeki yıl kitap halinde yayınlanacağı belirtildi.