Vali Bektaş 'Artık Laf Duymak İstemiyoruz'

Kastamonu Valisi Erdoğan Bektaş, gurbetteki işadamlarından artık laf duymak istemediklerini belirtti.

  • 573
Vali Bektaş 'Artık Laf Duymak İstemiyoruz'
TAKİP ET Google News ile Takip Et

VALİ BEKTAŞ, İŞADAMLARINA ÇIKIŞTI

KASTAMONU VALİSİ ERDOĞAN BEKTAŞ;
- “ARTIK LAF DUYMAK İSTEMİYORUZ”

Kastamonu Valisi Erdoğan Bektaş, gurbetteki işadamlarından artık laf duymak istemediklerini belirterek, icraatların lafın ötesine geçmesini istedi. Ayrıca Bektaş, kendilerine verilen sözlerin tutulmadığını, bu yüzden de gurbetteki işadamlarına güvenlerinin kalmadığını söyledi.
Kastamonu Sanayici ve İş Adamları Derneği (KASİAD) tarafından hafta sonu Kastamonu’da çeşitli ziyaretler yapıldı. Ziyarette, aynı zamanda İÇDAŞ’ın sahibi ve KASİAD Başkanı Ayhan Aslan’da yer aldı. KASİAD Kastamonu İl Temsilcisi Hüseyin Aldı tarafından organize edilen gezide yönetim kurulu üyeleriyle birlikte çok sayıda işadamı Kastamonu’ya geldi. KASİAD İl Temsilcisi Hüseyin Aldı’nın koordinesinde bir günlük Kastamonu ziyaretinin programının ilki İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği Sosyal tesislerinde gerçekleştirildi.
“Artık İcraat” zamanı sloganıyla yola çıkan KASİAD, burada düzenlenen toplantıda Vali Erdoğan Bektaş tarafından sert eleştirilere maruz kadı.
ARTIK BU İŞLER KONUŞMANIN ÖTESİNE GEÇMESİN
Toplantıda konuşan Vali Bektaş, slayt eşliğinden yaptığı sunumda Kastamonu’nun potansiyeli ve yatırım yapılabilecek konular hakkında işadamlarına bilgiler verdi.
“Artık bu işlerin konuşmanın ötesine geçmesini istiyorum” diyen Vali Erdoğan Bektaş, “Dışarıda olan hemşehrilerimizin bir takım şeyler konuşup yapmadıkları için ben umutlarımı kaybettim. Bize de hala gelip bazı şeyler anlatanlara ise sadece dinliyoruz. Bize kim el uzatıyorsa ona bakıyoruz, inanmış gibi yapıp konuşuyoruz, el uzatıyoruz. Taahhütlerine karşı destek vereceğimizi söylüyoruz. Ama bir türlü bunun Kastamonu’ya şuana kadar dönüşü olmadı” dedi.
Slayt sunumu sırasında yaptıkları projelerden bahseden Vali Bektaş, “Bizlerin ise konuşmaktan ziyade yaptığımız işleri göstermek hoşumuza gidiyor” şeklinde imada bulundu.
Havalimanını, yolu, limanını başaramazsan bu şehrin boşalacağının kaçınılmaz olacağını ifade eden Vali Bektaş, “Bunları yapmazsanız kimseyi tutamazsınız” diye konuştu.
İNEBOLU LİMANI HAYATA GEÇİRİLECEK
Küre Eti Bakır tarafından limana tali mendirek ve biraz dolgu yapılacağını belirten Bektaş, şöyle konuştu: “Bu konuda proje hazırladılar. Biz proje üzerinde inceleme yaptık ve bazılarının yeniden rezerve edilmesini istedik. 130 yıl sonra liman gerçek bir liman haline gelecek. Projeyle 5 milyon tonluk kapasiteye gelmeyi hedefliyoruz. İnebolu Limanı’nın ise 40 milyon tonluk bir kapasitesi var. Limana duble yollarla ulaşıldığı zaman ve liman gerçek manada kullanıldığı zaman devamında tren yolu da kendiliğinden gelecek”
LAFLA DOLDUM ARTIK YETER
Konuşmasının sonunda hiddetlenen ve artık bunları konuşa konuşa bir adım bile atamamaktan yakınan Bektaş, “Lafla doldum artık yeter. Azda iş istiyoruz. Kastamonu hudutlarında bir yatırım yapmak isteyip de en ufak bir sorun yaşıyorsa mutlaka bana gelsin. Elimizden gelen desteği vereceğiz. Son olarak Çankırı 2’inci ligde, Kastamonu ise 3’üncü ligde oynuyor. Bu yılda düşmemeye çalışıyoruz. Çankırı’yla Kastamonu’yu kıyasladığınızda farkı herkes görebiliyor” dedi.
KASTAMONU’DA TEKNOLOJİ ÜRETECEĞİZ
Kastamonu Üniversitesi bünyesinde kurulması planlanan Mühendislik ve Mimarlık fakültesinde teknolojiyi kullanan değil adeta üreten bir şehir haline geleceklerini anlatan Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın, “Biz teknolojiyi iyi kullanan bir milletiz. Fakat teknolojiyi üreten bir millet değiliz. Bunu geri döndürmeye çalışıyoruz. Yurtdışıyla bir takım görüşmelerimiz sürüyor. Kastamonu’da kuracağımız mühendislik ve mimarlık fakültemizde teknolojiyi üreteceğiz. Kastamonu, teknolojiyi üreten bir şehir olacak. Bunu mutlaka başaracağız”
OTEL İÇİN TAAHHÜTTE BULUNDU
Toplantıda özellikle İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Zafer Karahasan’ın ısrarla otel istemesi ve diğer davetlilerinde bu konuda destek vermesi üzerine İÇDAŞ Yönetim Kurulu ve KASİAD Başkanı Ayhan Aslan, bir ay içersinde KASİAD olarak Kastamonu’ya otel projesiyle geleceklerini söyledi.
Kastamonu’ya geldiklerinde gözle görülür bir yükseliş ve gelişme trendini gördüklerini açıklayan KASİAD Başkanı Aslan, otel yapılmasını kendilerinin de istediklerini ifade ederek, şöyle konuştu: “Şuanda KASİAD olarak İstanbul’dan gelmeden önce bu konuyu aramızda konuştuk. Arkadaşlarla bir karar aldık ve yapalım dedik. KASİAD olarak otel konusunda kimin bir düşüncesi olursa yardımcı olacağız. Bizde dernek olarak destek vereceğiz. 4-5 işadamı birleşip Kastamonu’ya yatırım yapacağız. Ortaklaşa da olsa katkı veririz. Fakat bizim ferdi olarak şunda şehir otelciliği gibi bir projemiz yok.
Fakat KASİAD olarak bir ay içersinde buraya 5 yıldızlı bir otel yapacak. Bunun sözünü burada kayıt altında basın önünde veriyoruz. 1 ay içersinde bizden 5 yıldızlı bir otel projesi duyacaksınız”
Toplantının sonunda guruplara ayrılarak Kastamonu’ya yapılması planlanan projeler hakkında kurum müdürleriyle işadamları arasında toplantılar gerçekleştirildi. Toplantıların sonunda işadamları, şehir merkezinde çeşitli geziler düzenleyerek, birtakım incelemelerde bulundular.