• 1751
Youtube Kanalı
Youtube Kanalı
Abone Ol
Taekwondo tutkusu yeniden hayata bağladı
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Taekwondo tutkusu yeniden hayata bağladı

Kastamonu'da geçirdiği trafik kazasında ağır yaralanan 16 yaşındaki Beyzanur, 6 aylık tedavisinin ardından taekwondo tutkusuyla yeniden hayata bağlandı.

Kastamonu'da geçirdiği trafik kazasında ağır yaralanan 16 yaşındaki Beyzanur, taekwondo tutkusuyla yeniden hayata bağlandı. Şimdi ise 2023 yılında yapılacak olan Türkiye şampiyonalarına katılmak için ter döküyor.

Kastamonu'da yaşayan 16 yaşındaki Beyzanur Sözcü, 31 Aralık 2021 günü market alışverişi dönüşü karşı kaldırıma geçerken motosikletin çarpmasıyla ağır yaralı olarak hastaneye kaldırılmıştı. 11 gün yoğun bakımda yattıktan sonra serviste tedavisine devam edildi. Daha sonra taburcu edilen Beyzanur, 6 ay boyunca tedavi görerek sağlığına kavuştu. En çok sevdiği spor taekwondoya yeniden başlayan taekwondo tutkunu Beyzanur, Erişen Spor Kulübü'nde aldığı eğitimlerle yeniden hayata tutundu. Şimdi ise 2023 yılında yapılacak olan Türkiye şampiyonalarına katılmak için ter döküyor.

Beyzanur Sözcü, yaptığı açıklamada, kazanın ardından psikolojik sorunlar yaşadığını ve taekwondo sayesinde de hayatının normalleştiğini söyledi.

"Taekwondo benim sosyalleşmeme yardımcı oldu"

Geçirdiği trafik kazasında bilincinin tamamen kapandığını ve çevredekilerin kendisinden yaşama umudunu kestiğini belirten Sözcü, "Geçirdiğim trafik kazasından sonra beyin epilepsi hastalığına yakalandım. Kazadan sonra bayağı içine kapanan bir insan oldum, taekwondo benim sosyalleşmeme yardımcı olduğu için taekwondoya başlama kararı aldım. Bu süreçte psikolojik olarak birkaç tane sorun yaşadım, içime kapandım. Bu nedenle taekwondoya başladım." dedi.

"Yüzde 5 yaşama ihtimalim vardı"

Yaşadığı talihsiz kazayı anlatan taekwondo sporcusu Sözcü, "Markete gidiyordum, karşıdan karşıya geçerken motosiklet çarpmış ve benim bilincim kapanmıştı. Gözlerimi açtığımda hastanedeydim. Çoğu kişi benden ümidini kesmişti. Yüzde 5 yaşama ihtimalim vardı ve o süreçte uzun bir süre komadaydım. 6 aydır tedavi görüyorum, hala da tedavim devam ediyor" diye konuştu.

"Ümidini kestiğin zaman hiçbir şeyi başaramıyorsun"

Sözcü, "Antrenörüm 6 aylık tedavi sürecimde sürekli olarak benimle iletişime geçti. Birkaç kere ziyaretime geldi. Bayağı bir süre yanımda olmaya çalıştı. İlerleyen zamanlarda müsabakalara katılacağım için çok mutluyum ve çok özlemişim. Benim gibi aynı durumu yaşayan sporcuların asla ümitlerini kesmemeleri lazım. Ümidini kestiğin zaman hiçbir şeyi başaramıyorsun. Sadece ümit etmen lazım ve yaşama tutunmak lazım." şeklinde konuştu.

"2023 yılında Türkiye şampiyonalarına katılacak"

Beyza'nın 2023 yılında Türkiye şampiyonalarına katılacağını belirten antrenörü Murat Şengül, "Ben sporcumuzun geçirmiş olduğu kazayı 4 gün sonra öğrendim. Tabii çok üzüldük. Sporcularımız da çok üzüldüler. Kastamonu ister istemez sosyal medyadan bu kazayı öğrendi. Sosyal medya kullanıcıları 16 yaşında olmasından dolayı çok üzgün olduklarını söyledi. 'Geçmiş olsun' dileklerini ilettiler. 6 aylık bir yoğun tedavi süreci geçirdi. Sporcum bir gün beni aradı. 'Hocam ben iyileştim, artık taekwondoya geri dönmek istiyorum' dedi. Beyzanur geldi şu anda çalışmalarına başladı. Çok şükür şu anda iyi Beyzanur başarılı bir sporcumuz. Kendisinin madalyaları da var dereceleri de. Bu sene müsabakalar bitti. İnşallah 2023 yılında Türkiye şampiyonalarına katılacak. Daha iyi yerlere gelecektir." ifadesini kullandı.

"Aramıza dönmesine sevindik"

Arkadaşının sağlıklı bir şekilde aralarına dönmesine sevindiğini ifade eden Elif Yağmur da "Uzun bir süre komada kalmıştı. Arkadaşları olarak yaşayabileceğinden ümidimizi kesmiştik. Beyzanur tekrardan aramıza döndü, aramıza dönmesinden dolayı sevindik. Aramızdan gitmesinden dolayı üzülmüştük. Onun yokluğundan bir arkadaşımız eksilmişti ve yokluğu hissediliyordu. Bundan sonra omuz omuza verip müsabakalara tekrardan beraber hazırlanacağız" dedi.

Yeni Videolar