Aşk Yazarı Mustafa ÇİFCİ

AYRILIKLARIN VE BOŞANMALARIN NEDENİ

Aşk Yazarı Mustafa ÇİFCİ

  • 521


Sevmek, bir başkasını olduğu gibi kabul edebilmektir.

Aşk ise, kendi hayaline göre şekil verip mükemmel olduğuna inanmaktır.

Sevgi çoğalmak, daha da genişlemek, yeni paylaşımlar yaratmak ister…

Aşk ise, sadece kendisi için ister.

Sevgi paylaşılır…

Aşk paylaşılmaz!

Seven kişi, sevdiğini olduğu gibi kabul etmeli, değiştirmeye çalışmamalıdır.

Seven ya da sevilen kişi, kendi duygularından, yapmak istediklerinden, kendine ait özel yaşamından alışkanlıklarını sırf sevdiği için terk edip sadece onun istediğini gibi yaşamaya başlarsa sonunda ortaya sağlıksız ve hastalıklı bir yapı ortaya çıkar.

Eşler arasında biri diğerine üstünlük sağlamaya başladığında sıkıntıda başlamış olur.

Çünkü her insanın o güne kadar alıştığı bir yaşam şekli vardır ve bunlar kolay kolay terk edilip yenisine alışılması o kadar da kolay değildir.

Alışkanlıkları zamanın ihtiyaçlarına göre değiştirip yerine yenisini koyabilirsek ilişkiler devam edebilir.

Aşkın en önemli özelliği, onunla kendini iyi hissetme, onunla mutlu olmaktır.

Aşkta yaşın, fiziksel ve psikolojik özelliklerin, yaşam tarzlarının, alışkanlıkların ve sosyal statülerin aynı olması ya da benzer olması aşkın uzun ömürlü ve daha derin yaşanmasına katkısı olacaktır.

Ayrılmaların, boşanmaların temelinde iki ayrı dünyanın oluşması yatar.

Eşlerden ya da sevgililerden birisi ne kadar doğru, ne kadar net, ne kadar şeffaf olursa olsun, iki ayrı dünya oluştuğunda artık bir şeyler hızla yok olmaya girmiş demektir ve geriye dönüş yoktur. Sosyal medyayı birlikte paylaşmak güven duygusu verirken, saklamak güven duygusunu zedeler ve kıskançlık yaratır. Sıkıntılarını aile yakınlarına anlatmak, araya elçiler koymak, yakın arkadaşlara arattırmak, şikâyetçi olmak sağlam kalan diğer yapıyı da bozar. Cinselliği olabildiğince rahat, düzenli yaşayabilmek aradaki sıcaklığı korumasına destek verirken, mutlu günlerde paylaşılan bir sır ya da özel bir şeyin üstünü açmak olayları çözmek yerine daha da karmaşık hale getirir, öfke doğurur, sevgiden uzaklaşılmasına neden olabilir.

Aşk Yazarı Mustafa Çifci

Yazarın Diğer Yazıları