Murat ŞENGÜL

Bir gün sende engelli olabilirsin!

Murat ŞENGÜL

  • 892

Hz. Peygamberimiz (s.a.s) insanların sahip oldukları bedensel engelleri, onların güçleri nispetinde verebilecekleri hizmetin önünde bir engel olarak görmemiştir. Onlara çeşitli kademelerde görev ve sorumluluk veren Rahmet Elçisi; zayıfların, düşkünlerin, yoksulların gerçek dostu ve hamisi olmuş ve engellilere yapılacak her türlü yardımın sadaka olacağını ifade etmiştir. Sahabilerden Ebu Zerr’e “(Amaya veya yol sorana) yol göstermen sadakadır. Gücünle güçsüz birine yardım etmen sadakadır. Konuşmakta güçlük çekenin meramını ifade etmen sadakadır…” (İbn Hanbel, Müsned, V/169) buyurmuşlardır.

Engelli kimseye düşen, başa gelenlere sabretmek, gücü nispetinde sorumlu olduğunun bilinci ile hayatına devam etmek ve sınavı kazanmaya gayret etmektir. Engelli olmayan kimselere düşen ise günün birinde benzer bir durumda olma ihtimalini göz ardı etmeden engelli kardeşlerine gerekli maddi ve manevi desteği vermeleridir. Engellilik durumunun sadece engelli için bir imtihan değil; çevresindeki diğer insanların da ahiret gününde hesaba çekileceği bir husus olduğu göz ardı edilmemelidir.

Her şeye rağmen bütün engelleri aşma azmine ve kararlılığına sahip tüm engelli kardeşlerimizin Dünya Engelliler Haftasını yürekten kutluyor, mutluluk ve sağlıkla yaşamalarını diliyorum.

Yazarın Diğer Yazıları