Murat ŞENGÜL

Çocuklarınızla konuşun!

Murat ŞENGÜL

  • 684

Aile, fiziksel mesafenin en aza indiği, bireylerin birbirine en yakın olduğu topluluktur. Aile, üyeleri arasında samimiyetle konuşabilme ve dinleme becerisi gelişmemişse bireyler arasındaki duygusal mesafenin en uzak olduğu bir birliğe dönüşebilir.

Çocuk, anne babası tarafından onaylandığında sorunlarını anlatmaya istekli olur. Çocuk, ebeveynleri tarafından kabullenildiğini hissettiğinde hataları üzerinde düşünmeye başlar ve hatalarını düzeltmeye gayret eder. Kabullenmeme dili, çocukların aileyle olan iletişim yolunu kapatır. Çocuklar, hislerini ve problemlerini kendilerine saklamanın çok daha huzurlu olduğunu fark ederler. Kabul dili ise çocukların içine kapanmasını önler. Çocuğunuzun size güvenmesi önemlidir. Eğer güvenini zedeleyecek bir şey yapmamışsanız çocuğunuz sizinle sıkıntılarını rahatlıkla paylaşmak için gereken cesareti bulacaktır. Söylediklerine değer vermeniz ve anlamaya çalışmanız, anlattıkları ile alay etmemeniz çok önemlidir.

Çocuğunuzun size güvenmesi hayatta karşılaştığı zorluklar karşısında yalnız olmadığını hissetmesi ve hayata daha bir güvenle tutunması için önemlidir.

Yazarın Diğer Yazıları