Çocuklarınızla konuşun!


Aile, fiziksel mesafenin en aza indiği, bireylerin birbirine en yakın olduğu topluluktur. Aile, üyeleri arasında samimiyetle konuşabilme ve dinleme becerisi gelişmemişse bireyler arasındaki duygusal mesafenin en uzak olduğu bir birliğe dönüşebilir.

Çocuk, anne babası tarafından onaylandığında sorunlarını anlatmaya istekli olur. Çocuk, ebeveynleri tarafından kabullenildiğini hissettiğinde hataları üzerinde düşünmeye başlar ve hatalarını düzeltmeye gayret eder. Kabullenmeme dili, çocukların aileyle olan iletişim yolunu kapatır. Çocuklar, hislerini ve problemlerini kendilerine saklamanın çok daha huzurlu olduğunu fark ederler. Kabul dili ise çocukların içine kapanmasını önler. Çocuğunuzun size güvenmesi önemlidir. Eğer güvenini zedeleyecek bir şey yapmamışsanız çocuğunuz sizinle sıkıntılarını rahatlıkla paylaşmak için gereken cesareti bulacaktır. Söylediklerine değer vermeniz ve anlamaya çalışmanız, anlattıkları ile alay etmemeniz çok önemlidir.

Çocuğunuzun size güvenmesi hayatta karşılaştığı zorluklar karşısında yalnız olmadığını hissetmesi ve hayata daha bir güvenle tutunması için önemlidir.

muratsengul1971@hotmail.com

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
05May

Bu unutulur mu? Unuttuk maalesef

24Oca

Eğer hasta olmak istemiyorsan

02Oca
20Ara

Bilgi ve bilge

08Mar

Etkileyici felsefi sözler

saniye sonra kapatılacak. REKLAMI GEÇ
açılış reklam