335 Kişiye 11 Milyon Faizsiz Kredi Verildi

1 Kasım Erken Genel Seçimlerinde AK Parti hükümeti tarafından esnaflara faizsiz 30 bin TL'ye kadar kredi sözü verilmesi üzerine Kastamonu'da 335 esnafa 11 milyon lira faizsiz kredi kullandırıldı.

  • 410
335 Kişiye 11 Milyon Faizsiz Kredi Verildi
TAKİP ET Google News ile Takip Et

AK Parti Kastamonu Merkez İlçe Başkanı Ahmet Namlı, Kastamonu Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birliğini ziyaret etti. Burada Birlik Başkanı Birol Bozkurt ile bir araya gelen AK Parti Merkez İlçe Başkanı Ahmet Namlı, yürütülen çalışmalar hakkında bilgi aldı.

AK Parti’nin 1 Kasım Erken Genel Seçimleri öncesinde verdiği sözleri tek tek yerine getirdiğini ifade eden Ahmet Namlı, 2015 yılından 2016 yılına borç aksettirmeyen esnaflara 250 TL sermaye bloke kesintisi karşılığında faizsiz 30 bin TL kredi desteği sağladıklarını belirterek, “Bunun için hükümetimiz 200 milyar lira kaynak ayırdı. Bu kaynakları şuanda esnaflarımıza kullandırmaya başladık. Daha önceden müracaat eden esnaflarımızdan 3 bin 800 TL civarında bir kesindi yapılıyordu. Fakat girişimlerimiz sonucu bu kesintiler kaldırıldı. Çünkü hükümetimizin bir sözü oldu. Faizsiz 30 bin TL kredi sözü verdi. Ama bu krediden çeşitli kesintiler adı altında paralar kesiliyordu. Bu kesintileri de kaldırdık ve sadece şuanda kredi kullanmak isteyen esnaflarımızdan sadece 250 TL sermaye bloke kesintisi yapılıyor” dedi.

Bu krediden yararlanmak isteyen esnafların KOSGEB’den de hibe desteği almamış olmaları gerektiğini söyleyen Namlı, “Şimdiye kadar Kastamonu’da 335 esnafımıza 11 milyon lira faizsiz kredi desteği sağladık. Kredi müracaatında bulunup ta dosyası incelenen de yaklaşık 650 esnafımız bulunuyor. Biz, ne söz verdiysek tutuyoruz. Verdiğimiz sözlerinde her zaman takipçisiyiz. Bundan sonrada takipçisi olacağız” diye konuştu.

Kastamonu Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birliği Başkanı Birol Bozkurt ise, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, şuanda Kastamonu’da il genelinde 335 kişiye faizsiz kredi kullandırıldığını söyledi. Merkez ilçede de müracaatta bulunan 200 esnaftan 60 esnafa faizsiz 30 bin TL kredi desteği sağladıklarını söyleyen Bozkurt, “İl genelinde faizsiz 30 bin TL kredi desteğinden yararlanmak için 650 esnafımız müracaatta bulundu. Bu esnaflarımızın dosyaları inceleniyor. Ayrıca merkez ilçemizde de, müracaatta bulunan 160 esnafımızın dosyası inceleniyor” şeklinde konuştu.

Kastamonu’da şartları taşıyan esnafların faizsiz 30 bin lira kredi desteğinden yararlanabileceklerine dikkat çeken Bozkurt, herhangi bir şekilde kaynak sorunlarının bulunmadığını ifade ederek, devletin bunun için 200 milyar lira kaynak ayırdığını kaydetti.

Ayrıca Bozkurt, İl Genel Meclisi Başkanlığına aday olacağı şeklinde söylentilerin çıktığını hatırlatarak, bunun dedikodudan başka bir şey olmadığını ve böyle bir şeyi de henüz düşünmediğini belirtti.

(İHA)