Hemşehrimiz Zorlu, ülkemizin en genç profesörlerinden oldu

Gebze Teknik Üniversitesi, Temel Bilimler Fakültesi, Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Yunus Zorlu genç yaşta profesör unvanını aldı.

  • 1453
Hemşehrimiz Zorlu, ülkemizin en genç profesörlerinden oldu
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Kastamonu, Tosya, Kargın Köylü olan 37 yaşındaki Yunus Zorlu, ilk-orta ve lise eğitimini İstanbul’da tamamladıktan sonra, 2003 yılında Marmara Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi, Kimya Bölümünü bitirdi.

Yüksek lisans ve doktora eğitimini Gebze Teknik Üniversitesinde tamamlayan Zorlu, 2010 yılında Doktor (Dr.) ve 2014 yılında Doçent Dr. unvanlarını aldı. Geçtiğimiz Nisan ayında, 2020 yılı Bilim Akademisi Genç Bilim İnsanları Ödülünü (BAGEP) alan Prof. Dr. Yunus Zorlu’nun inorganik kimya, koordinasyon kimyası, supramoleküler kimya ve kristalografi konularında 80’in üstünde uluslararası dergilerde yayınlanmış bilimsel makalesi ve 50’nin üstünde ulusal/uluslararası sempozyum ve konferanslarda sunulmuş çalışmaları bulunmakta. Prof. Zorlu, aynı zamanda Avrupa Kristalografi Topluluğu Genç Kristalografçılar birliğinin Türkiye temsilciliği görevini yürütmekte. Azmi, gayreti ve mütevazı kişiliği ve mesleki başarılarıyla her zaman kendisiyle gurur duyduğumuz Tosyalı hemşehrimiz Prof. Dr. Yunus Zorlu’ya hayırlı olsun dileklerimizi iletiyor, başarılarının artarak devam etmesini dileriz.