İhlas Vakfı'ndan 5 yıldızlı öğrenci yurdu

İhlas Vakfı ile Şaban-ı Veli Eğitim, Kültür ve Sağlık Hizmetleri Derneği'nin müştereken yürüttüğü proje kapsamında, Kastamonu'da yapılacak 200 kişilik öğrenci yurdunun temeli dualarla atıldı.

  • 814
İhlas Vakfı'ndan 5 yıldızlı öğrenci yurdu
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Kastamonu'nun Kuzeykent Mahallesi'nde yapılması planlanan 200 kişilik öğrenci yurdunun temel atma töreninde konuşan İhlas Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Mehmet Okyay, Cenab-ı Allah’ın kendilerine 37’nci yurdun temelini 37 plakalı olan Kastamonu’da atmayı nasip ettiğini belirterek, “Bizim dedelerimiz, ilim öğrenmek ve öğretmek için asırlar boyunca dünyanın en mükemmel vakıflarını kurmuşlardır. Selçuklu’nun, Osmanlı’nın kurduğu vakıf medeniyetiyle şu anda bizler, iftihar ediyoruz. İşte böyle bir anlayışla yavrularımızı, ilim öğrenerek kendileri için hayırlı bir insan, anne ve babaları için hayırlı bir evlat, ülkemiz için de hayırlı bir vatandaş ve insan olması için çaba gösteriyoruz” dedi.

İhlas Vakfı'nın bu sene 40. kuruluş yıldönümünü idrak ettiğini hatırlatan Mehmet Okyay, "Bugüne kadar İhlas Vakfı yurtlarından; vatanını, milletini seven, Allah’ına ve peygamberine iman eden, anne ve baba hakkını bilen binlerce öğrenciyi yetiştirerek mezun ettik. Türkiye genelinde 33 öğrenci yurdu ve onlarca öğrenci dairesi ile yaklaşık 3 bin gence hizmet veriyoruz. Ayrıca yurt dışında Afganistan’da 12, Kazakistan’da 2 ve Kırgızistan'da 2 öğrenci yurdu ile de 500 öğrenciyi bu yurtlarda barındırıyoruz" diye konuştu.

Okyay, şöyle konuştu: “Bu öğrenciler, Osmanlı’nın ve Selçuklu’nun medeniyetinin merkezi olan Türkiye’mizde gördükleri misafirperverliği, ilmi, edebi alıp ülkelerine götürüyorlar. Türkiye’nin, Türk dünyasının, en büyük fahri elçileri oluyorlar. Bu yüzden üniversitelerde okuyan bu kardeşlerimizin, ikinci bir üniversite gibi olan öğrenci yurtlarında maddi ve manevi bir huzurlu ortamda kalıp, yetişmeleri için bütün gücümüzle çalışıyoruz.”

Okyay, burada temeli atılan Kastamonu yurdunun, İhlas Vakfı’nın Türkiye genelindeki 37’nci yurdu olacağını ifade ederek, “Şu anda Edirne, Samsun ve Bilecik’te öğrenci yurdu inşaatları devam ediyor. Önümüzdeki aylarda Afyon, Sivas ve Aksaray’da da öğrenci yurdu inşaatlarına başlayacağız. Bizlere bu konuda destek olan hayırseverlere teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.

İhlas Vakfı'nı yıllardır takip ettiğini ve yakından tanıdığını ifade eden Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş ise, “Bu hizmetleri için kendilerine buradan çok teşekkür ediyorum. Böyle hizmetlerin devamını da diliyorum. Kastamonu, bir medeniyet ve maneviyat şehridir. Yine Kastamonu, 18 bin evliyası olan şehitler beldesi bir şehirdir. Hiç işgal görmediği halde, Kurtuluş Savaşı'nda en çok şehit veren illerden birisidir. Bu yüzden bu haftanın da, Şeyh Şabanı Veli ve Kastamonu Evliyaları Haftası olması hasebiyle burada ciddi manada bir maneviyat yaşıyoruz. İhlas Vakfı’nın böyle insanlığa, çocuklarımıza, gençlerimize yönelik yaptığı çalışmaları gerçekten çok iyi bir şekilde karşılıyor ve destekliyorum” ifadelerini kullandı.

"TEMELİ ATILAN YURT BİNASIYLA 200 ÖĞRENCİYE HİZMET VERECEĞİZ"

İhlas Vakfı ile birlikte Kastamonu’ya kazandıracakları öğrenci yurdu hakkında bilgiler veren Şaban-ı Veli Eğitim Kültür Derneği Başkanı Enis Köklü de, hayırseverlerin katkıları ile alınan 800 metrekarelik arsa üzerine temeli atılacak yurdun 6 katlı olacağını ve inşaat bitiminde toplam 4 bin 500 metrekarelik kapalı alan ile 200 öğrenciye hizmet vereceklerini kaydetti.

Enis Köklü, öğrencilerin her türlü ihtiyacı düşünülerek hazırlanan projede konferans salonları, 250 kişilik yemekhane, lokal, 250 kişilik mescit, çok amaçlı salonlar, çalışma, toplantı ve dinlenme odaları ve spor odaları olacağını, 250 kişilik konferans salonu ve diğer çok amaçlı salon ve yemekhanesi ile hizmet vereceğini belirtti.

“Bu toplumu öğretmenler abat edecektir” diyen İhlas Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi Hüseyin Şener ise, şunları söyledi: “Bir şeyin kalitesi varsa, azda olsa kalitesiz çoğa hakim olur. Dolayısıyla biz, kaliteli insanlar yetiştirelim. İhlas Vakfı yurtlarında da biz, kaliteli insan yetiştirme gayreti içerisindeyiz. Yeni başbakanlar ve yeni cumhurbaşkanları, inşallah bu yurtlardan geçecektir. Bizden himmet bekleyen Türk dünyası ve İslam dünyası var. İslam dünyasının dikkat ederseniz hiçbir yerinde huzur yok. Her tarafımız bir ateş çemberi içerisinde. Hz. İbrahim (a.s.)'ı atmışlar mancınıkla ateşe, Cenab-ı Allah ona, gül bahçesi bahşetmiş. Biz, Türkiye olarak şu anda etrafımızda yanan alevler içerisinde gül bahçesinde yaşıyoruz. Bunun kadri kıymetini bilelim.”

Konuşmaların ardından, Türkiye Gazetesi yazarlarından Mehmet Sait Arvas Hoca'nın yaptığı dua ile Sıla Öğrenci Yurdu’nun temeli dualarla atıldı. Temel atma töreninin akabinde ise davetlilere etli pilav-ayran ve tatlı ikram edildi.

Sıla Öğrenci Yurdu’nun temel atma törenine; Belediye Başkanı Tahsin Babaş, siyasi partilerle STK’ların temsilcileri, İhlas Vakfı Mütevelli Heyet Başkanı Av. Mehmet Okyay, İhlas Vakfı Mali ve İdari İşler Koordinatörü Tahsin Ekinci, Şaban-ı Veli Derneği Başkanı Enis Köklü, Türkiye Gazetesi yazarlarından M. Sait Arvas, İhlas Holding Danışmanlarından Agit Geylani, İhlas Holding Kastamonu Bölge Müdürü Ahmet Baysan, İPA Kastamonu temsilcisi, Huzurlu İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Bayram Bıyıklı ve çok sayıda davetli katıldı.