İntiharların başlıca nedeni açıklandı

Kastamonu İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. M. Fatih Şerifoğlu, intiharların başlıca nedeninin 'yalnızlık' olduğunu söyledi.

  • 1660
İntiharların başlıca nedeni açıklandı

Kastamonu İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. M. Fatih Şerifoğlu, Kastamonu'da 65 yaş üstü intihar sayılarının yüksek olduğunu, bunun başlıca sebebinin de "yalnızlık" olduğunu söyledi.

Yeni İnebolu Gazetesi'nin haberine göre, İnebolu'da köy ve mahalle muhtarlarına yönelik düzenlenen toplantıda konuşan Dr. Şerifoğlu şunları söyledi:

"İNTİHAR SAYILARI YÜKSEK"

"İntiharları Önleme Komisyonu başkanlığı ilimizde bizim ukdemizde yürümekte. Biz burada tüm intiharları, kolluktan gelen görüşleri, savcılığın ifadelerini bir uzman heyetimizle isimler olmadan nedenlerini bulmaya çalışıyoruz. Maalesef ilimizde Türkiye'ye göre 65 yaş üstü tamamlanmış intihar sayıları yüksek."

"İNTİHARLARIN BAŞLICA SEBEBİ YALNIZLIK"

"Bunu (intiharları) engellememiz gerekiyor. Uzman heyetimiz bunun kök nedenini incelediğinde şu tespiti yaptı. Yalnızlık nedeniyle 65 yaş üstünde intiharların olduğu. Özellikle biliyorsunuz Kastamonu'nun çok göç veren ilçelerinde ebeveynlerin çocukları il dışında. Kovid öncesi sık sık geliyorlardı, kovidle beraber kötü bir alışkanlık oldu, artık gelmemeye başladılar. Kastamonu'da bir yılda 102 defa ambulans çağıran bir yaşlı çiftimiz vardı. Bir insan görmek istiyor, biriyle konuşmak istiyor. 65 yaş üstü tamamlanmış intiharda Kastamonu olarak kötüyüz. İlimizde özellikle köylerde yaşayan 65 yaş üstü tüm vatandaşlarımızla bir test yapacağız. Tabi onlar test olduğunun farkında olmayacaklar. Karşılıklı soru cevap şeklinde. Burada bir risk grubu sıralayacağız. Bu risk grubunda uzman psikologla eşleştirip tedavilerinin programlarına başlayacağız. Çevremize duyarlı olalım. Özellikle yaşlıların intihardan önceki davranış şeklini incelediğimizde şu sonuç ortaya çıkıyor. Bir anda köydeki Mehmet Amca ördekleri birine veriyor, özel eşyalarını şuna devrediyor, bir anda tüm kıymetli eşyalarını birilerine dağıtmaya başlıyor, orada kafamızda bir soru işareti oluşması lazım. Yıllardır devam eden küslükler çözülmeye başlıyorsa, beni barıştır bununla diyorsa kafamızın bir ucunda bu soru işareti olması lazım. Mutlaka bizim ruh sağlığı birimine ulaşmalısınız. Biz sonrasında devralırız o ilgili kişiyi."