Maşalacı: "Ahlaki ilkelere muhtacız"

MHP Kastamonu İl Başkanı Hacı İbrahim Maşalacı basın açıklamasında bulundu.

  • 868
Maşalacı: &quotAhlaki ilkelere muhtacız"
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Maşalacı; "Değerli Dava Arkadaşlarım; İçinden geçtiğimiz bu zorlu süreçlerde Mevlanın Hucurât Suresinde bizlere öğrettiği ahlâki ilkelere ne kadar da muhtacız.

Her biri altın değerindeki bu ilkelere hep birlikte kulak verelim:

Bu ilkelerden BİRİNCİSİ, ''ARAŞTIRINIZ''emridir.

Rabbimiz, "Ey iman edenler! Güvenilir olmayan biri size haber getirdiğinde o haberin doğruluğunu iyice araştırın." buyurmaktadır. Bizlere gelen bir haberi araştırıp soruşturmadan, gerçekliğini tespit etmeden onu doğru kabul etmek bizleri yanlış sonuçlara götürebilir. Böyle bir tutum, istenmeyen durumlara, fitne ve fesada sebebiyet verebilir. Neticede yaptığımıza pişman oluruz.

İKİNCİ AHLAKİ ilke ''ISLAH'' edici olmaktır.

İnsanlar arasında yaşanan sorunları çözüme kavuşturmaktır. İfsat edici ve yıkıcı değil, yapıcı ve onarıcı; ayrıştırıcı ve bölücü değil, birleştirici ve bütünleştirici olmaktır. Kin, nefret ve şiddetin karanlıklarına karşı sevgi, muhabbet ve kardeşliğin gücünü el birliğiyle hâkim kılmaktır. Tefrika ve çatışmanın bataklığını hep birlikte kurutmaktır.

ÜÇÜNCÜ AHLAKİ ilke "ADİL OLUNUZ" emriyle ''ADALETİ'' yüceltmektir.

Hiçbir koşulda hak ve hukuktan, sadakat ve doğruluktan asla ayrılmamaktır.

DÖRDÜNCÜ AHLAKİ ilke ise "ALAY ETMEYİNİZ" emridir.

Hiç kimseyi hor ve hakir görmemektir. Âdem ve Havva'nın çocukları olarak aynı özden yaratıldığımızı hiçbir zaman unutmamaktır.

BEŞİNCİ AHLAKİ ilke, ''BİRBİRİMİZİ KARALAMAKTAN'' kaçınmaktır.

Küçük bir işaretle veya ima ile de olsa karşımızdakini rencide etmekten sakınmaktır. İnsan onur ve haysiyetini zedeleyecek her türlü söz, tutum ve davranıştan uzak durmaktır.

ALTINCI AHLAKİ ilke, "BİRBİRİNİZİ KÖTÜ LAKAPLARLA'' çağırmayınız. ''BİRBİRİNİZE LAKAP TAKMAYINIZ" emridir.

Zira tıpkı insanın kendisi gibi ismi, şerefi ve itibarı da saygıya layıktır, mükerremdir.

YEDİNCİ AHLAKİ ilke, birbirimiz hakkında yerli yersiz ''ZANDA'' bulunmaktan kaçınmaktır.

Çünkü insanlar hakkındaki zan, çoğu kez kişiyi yanıltır, günaha sevk eder. Yanlış anlaşılmalara, huzursuzluklara sebebiyet verir.

SEKİZİNCİ AHLAKİ ilke, ''BAŞKALARININ KUSURLARINI, EKSİKLERİNİ'' araştırmaktan sakınmaktır.

Başkalarının mahrem hallerini ifşa etmeye kalkışmamaktır. Bize düşen asıl görevin kendi hata ve kusurlarımızı gidermek olduğunu unutmamaktır.

DOKUZUNCU AHLAKİ ilke ise "BİRBİRİNİZİN GIYBETİNİ yapmayınız. BİRBİRİNİZİ ARKADAN ÇEKİŞTİRMEYİNİZ," emridir.

Zira bize düşen, yokluğunda dahi kardeşimizin, hak ve hukukunu gözetmektir. Onun varlığını kendi varlığımız gibi görmektir. Haysiyetini kendi haysiyetimiz bilmektir. Cenab-ı Allah , bizleri bu ilkelere riayet edenlerden eylesin.

Rabbim, Milletimizin BİRLİK ve BERABERLİĞİNE kast edenlere fırsat vermesin, mazlumların umudu olan DEVLETİMİZE, VATANIMIZA ve DAVA HUKUKUMUZA zeval vermesin."