'Öğrencilerin yurt sorunu acilen çözülmeli'

Cumhuriyet Halk Partisi Gençlik Kolları Kastamonu İl Başkanı Alican Yılmaz 'Öğrencilerin yurt sorunu acilen çözülmeli' dedi.

  • 2296
'Öğrencilerin yurt sorunu acilen çözülmeli'

  Cumhuriyet Halk Partisi Gençlik Kolları Kastamonu İl Başkanı Alican Yılmaz basın açıklamasında bulundu. Yılmaz; "Ülkemizde üniversitelerin açılmasıyla birlikte öğrenci arkadaşlarımız yurt bulmak için arayış içine girdiler. Fakat devlet yurtlarının kontenjanlarının yetersiz olması, özel yurtların ve ev kiralarının ise yüksek fiyatlı olması; bu ülkede her zaman olduğu gibi bir kez daha gençlerimizin kendilerini öksüz hissetmelerine sebep oldu.

Mevcut iktidar döneminde en büyük sıkıntıları her zaman gençler yaşadı ve maalesef yaşamaya da devam ediyorlar. Kurucumuz Mustafa Kemal Atatürk’ün bağımsızlığımızı koruyacak dediği gençler kendi ülkelerinde başlarını sokacak bir yer, yiyecek ekmek bulamıyorlar. Sokaklarda, parklarda yatan öğrenciler var bu ülkede. Aç gezen öğrenciler var bu ülkede. Bu sebeplerden dolayı eğitim hayatları biten gençlerimiz var bu ülkede. Eğitimlerine devam ettikleri takdirde ise ailelerin aç kalacağını söyleyen gençler var bu ülkede. Gençlerimizi bu duruma sürükleyerek her zaman olduğu gibi, mevcut iktidarın alışık olduğu gibi onları cemaat ve vakıf yurtlarına, özel yurtlara muhtaç bırakma uğraşı boşadır. Çünkü kim ne kadar uğraşırsa uğraşsın öğrenci arkadaşlarımızla birlikte bir çift mavi gözün ışığında Cumhuriyet’in bekçisiyiz ilelebet! Bu sebeple iktidara çağrımız çok açık ve nettir. Bu boş uğraştan bir an önce vazgeçilmesini ve bağımsızlığımızın teminatı öğrenci arkadaşlarımızın yurt sorununun acilen giderilmesini talep ediyoruz."